Zamknij mobilną wersję WCAG

Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Siatkówce

W dniach 23-24 marca br. w Leżajsku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Siatkówce. Pomysłodawcą i organizatorem zawodów była Liturgiczna Służba Ołtarza działająca przy Bazylice OO. Bernardynów pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku. Mistrzem Polski została drużyna z Leżajska trenowana przez Jana Macha. Srebrny medal zdobył Krotoszyn, brąz zaś wywalczyli zawodnicy z Czułowa.

 

Mistrzostwa odbywały się pod honorowym patronatem abpa Adama Szala oraz Prowincjała OO. Bernardynów Teofila Czarniaka. Każdy dzień rozgrywek rozpoczynał się mszą św. w Bazylice ZNMP w Leżajsku. Otwarcia turnieju dokonali: bp Stanisław Jamrozek oraz Starosta Leżajski Marek Śliż.

Franciszkański Ośrodek Kultury pełnił funkcję biura mistrzostw, a jego dyrekotrem i zarazem opiekunem leżajskiej drużyny LSO był o. Klaudiusz Baran. Turniej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wszystkie drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody (m.in. koszulki z autografami klubów z PlusLigii) oraz pamiątkowe puchary.

 

Końcowa klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:

I miejsce: Leżajsk

II miejsce: Krotoszyn (diecezja kaliska)

III miejsce: Tychy-Czułów (archidiecezja katowicka)

IV miejsce: Warta (diecezja włocławska)

V miejsce: Gwizdów (archidiecezja przemyska)

VI miejsce: Mońki (archidiecezja białostocka)

VII miejsce: Miasteczko Śląskie (diecezja gliwicka)

VIII miejsce: Zaczernie (diecezja rzeszowska)

IX miejsce: Starogard Gdański (diecezja pelplińska)

X miejsce: Ruda Śląska (diecezja katowicka)

 

Tytuł MVP mistrzostw zdobył zawodnik leżajskiej drużyny Tobiasz Sarzyński.

 

Patronat medialny nad imprezą sprawował ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów „KNC” oraz podkarpacielive.tv, które prowadziło transmisję meczy finałowych oraz wręczenia nagród.

 

Organizatorzy dziękują za wsparcie wydarzenia: Staroście Leżajskiemu Markowi Śliżowi, Burmistrzowi Leżajska Ireneuszowi Stefańskiemu, Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, MZK Leżajsk, Opus Bonum, Tryumf, Maawsport, Styropianex, Greinplast, Kraksport i Happy Druk. Ponadto kierują podziękowania do dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych i dyrekcji Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku za życzliwość i pomoc w organizacji mistrzostw.

 

Klaudiusz Baran

Fot. Zuzanna Ostolska

CSWiS ze złotem Otwartych Mistrzostw Słowacji w karate

W dniach 22-23 marca Centrum Sztuk Walki i Sportu w Leżajsku brało udział w Slovakian Open International Tournament w Dunajská Stredzie (Otwarte Mistrzostwa Słowacji), które są jednymi z największych w Słowacji. Organizatorem był Shinkyokushin Karate Organization Slovakia. Na zawody przybyło 330 zawodników zrzeszonych w 33 klubach w 5 krajach (Węgry, Czechy, Chorwacja, Polska i Słowacja). Zawodnicy CSWiS nie zawiedli zdobywając złoto w kat. junior, a wywalczyła je Aleksandra Kula. Srebro w kat. młodzik zdobyła Karolina Jurkowska, a dwa brązowe medale w kat. dzieci wywalczyli Jakub Czubat oraz Patryk Marcinowski, który pierwszy raz startował w seniorach.
Poza turniejem był także czas na poznanie Bratysławy i zapoznanie podopiecznych CSWiS z historią miasta. Młodzież mogła podziwiać jego uroki po ciężkim dniu spędzonym na tatami.
Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Miasta Leżajsk, firmy BMF Polska oraz firmy Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna.
AD
www.csw.net.pl

Dwa złote medale w hiszpańskiej Lorce dla LKKK

Lorca zwana także „miastem słońca” to mekka kościołów i klasztorów z różnych okresów, a także barokowych pałaców. Jej symbolem jest zamek Fortaleza del Sol (Forteca słońca). To właśnie tam 23 marca 2019 r., z udziałem 380 zawodników reprezentujących 21 państw odbyły się III Wagowe Mistrzostwa Europy organizacji World Kyokushin Budokai. Turniej odbył się na bardzo wysokim poziomie sportowym zarówno w kata, jak i kumite. Można było zobaczyć wiele ciekawych i efektownych pojedynków w wykonaniu aktualnych oraz byłych mistrzów Świata i Europy. Walki odbywały się według japońskich pełnokontaktowych przepisów karate Kyokushin.  Dwa razy zagrał „Mazurek Dąbrowskiego” dla naszych zawodników, którzy wyśmienicie zaprezentowali  się zdobywając dwa złote medale w kata i kumite. Oliwia Wojtas wywalczyła złoty medal w kategorii juniorki 14-15 lat – 50 kg i srebrny w konkurencji kata. Natalia Kondeusz zdobyła złoto w konkurencji kata seniorek, a na drugim miejscu podium zakończył rywalizację Mikołaj Sroka zdobywając srebrny medal w kategorii junior 12-13 lat – 40 kg. – Jestem dumny ze swoich podopiecznych, to napawa optymizmem. Te Mistrzostwa były kwalifikacją i bardzo dobrym sprawdzianem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata, które odbędą się w dniach 19-20 października w Santiago de Chile (Chile ), w których zamierzamy uczestniczyć. Trenujemy dalej i szukamy sponsorów, aby można było zrealizować ten cel. – powiedział trener shihan Dariusz Burda.

Tym razem poza strefą medalową znalazła się czołowa zawodniczka klubu, wielokrotna mistrzyni Polski Julia Żak, która przegrała przez wskazanie sędziów z utytułowaną Julie Lamarre (Kanada). Nie powiodło się też Mateuszowi i Dominikowi  Nerom, którzy po przegraniu swoich pierwszych pojedynków odpadli z dalszej rywalizacji. Kierownikiem ekipy i sekundantem zawodników LKKK był shihan Dariusz Burda.
Udział w mistrzostwach możliwy był dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez: Miasto Leżajsk, Urząd Miasto i Gminę Nowa Sarzyna oraz Powiat Leżajski.
LKKK

Nowe lekcje muzealne w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza dzieci i uczniów z przedszkoli oraz szkół na warsztaty nawiązujące do tradycji Świąt Wielkanocnych, a także na lekcje muzealne powiązane ze zwiedzaniem otwartej w tym miesiącu wystawy czasowej „W rycerskim obozie”.
Przygotowano następujące lekcje:
1)  Bitwa pod Grunwaldem 1410 r. – przykład wielkiej średniowiecznej bitwy
(zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „W rycerskim obozie”).
2) „Na królewskim dworze” – czyli księżniczki, rycerze i herby
(zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „W rycerskim obozie”).
3) „W świecie bajek i baśni” – o królach, księżniczkach i rycerzach
(zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „W rycerskim obozie”).
4) „Średniowieczny projektant mody”
(zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „W rycerskim obozie”).
5) „Kolorowe pisanki, malowane kraszanki”
6) „Baranek wielkanocny z masy solnej”
7) „Słodkie święta”- warszaty pieczenia świątecznych ciasteczek
Wystawa „W rycerskim obozie” prezentuje średniowieczny obóz rycerski i życie obozowe w czasie wyprawy wojennej. Główną częścią wystawy jest postać króla prezentowana obok namiotu wraz z wyposażeniem. Oprócz władcy można zobaczyć skrybę, zbrojnego, kucharza, ciurę obozowego czy pokojowca – wszystkich odzianych w stroje z epoki z charakterystycznymi dla każdej postaci atrybutami.
Ponadto na wystawie prezentowane są:
– namioty mieszkalne i gospodarcze,
– sprzęt obozowy,
– przedmioty codziennego użytku,
– średniowieczne meble,
– uzbrojenie,
– akcesoria kuchenne,
– repliki ubrań cywilnych i bojowych.
Ekspozycja przygotowana została przez firmę SPES Medieval Market z Torunia we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Przedstawia życie w średniowiecznym obozie rycerskim po bitwie i nawiązuje do Wielkiej Wojny Polski i Litwy z Zakonem Krzyżackim 1409 – 1411. Ekspozycję przygotowano w oparciu o średniowieczne źródła materialne, a także ikonografię i historiografię z „Kroniką konfliktu Władysława króla polskiego Władysława Jagiełły z Krzyżakami
w roku pańskim 1410”.
MZL

Przekaż 1% Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku

Fundacja Fundusz Lokalny została utworzona w 2009 roku przez Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju (LSR). Fundacja kontynuuje dobroczynną działalność Funduszu Lokalnego Powiatu Leżajskiego funkcjonującego w strukturach LSR od 1999 r. Koncentruje się wokół działań na rzecz dzieci i młodzieży.  Działania te doceniają inne organizacje. Z Fundacją współpracują partnerzy lokalni, ale także duże ogólnopolskie organizacje, takie jak Akademia Rozwoju Filantropii czy też Fundacja im. Stefana Batorego.

W latach 1999-2018 najpierw Fundusz Lokalny, a od roku 2009 Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku pozyskała i przekazała lokalnej społeczności w formie dotacji oraz stypendiów kwotę ok 1,4 mln zł.

Od 2012 roku Fundacja jest organizacją pożytku publicznego dzięki czemu może otrzymywać  odpisy 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Otrzymany od podatników 1% podatku przeznaczamy  w całości na realizację naszych programów. Dzięki przekazanym przez Fundację dotacjom powstały np. świetlice, place zabaw i ścieżki edukacyjne, prowadzono zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, odtwarzano stare tradycje i zwyczaje.

Działania Fundacji można wesprzeć przekazując na jej rzecz 1% podatku dochodowego. Wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę rocznego zeznania podatkowego KRS 0000328376.

Mając możliwość decydowania o sposobie przeznaczenia 1% naszego podatku zostawmy go w miejscu, w którym żyjemy po to, by nam samym żyło się lepiej.

 

Maria Nicpoń laureatką plebiscytu „Nowin” na Osobowość roku 2018 w dziedzinie kultury

Maria Nicpoń z Giedlarowej to działaczka kulturalna, animatorka życia społecznego, kochająca rodzime tradycje. Od dwóch dekad członkini Zespołu Folklorystycznego „Folusz” z Giedlarowej – Laureata Nagrody Powiatu Leżajskiego (2010) i Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury (2010) oraz Nagrody im. Oskara Kolberga (2016).

Od początku jego działalności wraz z małżonkiem Stanisławem stanowią filar artystycznych przedsięwzięć zespołu. Są głównymi bohaterami niemal wszystkich inscenizacji teatralno-obrzędowych pokazywanych przez „Folusz”. Kreowane przez Marię Nicpoń postacie z widowisk niewątpliwie mają ogromny, pozytywny wpływ na ich poziom artystyczny. Niezapomniana Swaszka z „Giedlarowskiego wesela”, autorka korowali obrzędowych, pierogów jaglanych, swojskiego chleba dożynkowego i innych smakowitości z domowego skarbczyka kulinarnego. Jej działalność na terenie Giedlarowej oraz powiatu leżajskiego jest znana i ceniona. Jednak największą wartością jest szczerość i prawdziwość tego, co robi. Zaraża swoją pasją inne osoby. Jej dom jest zawsze otwarty dla ludzi i nie stroni od angażowania się w różne przedsięwzięcia, kulturalne i integracyjne.

MK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Krajowe Ćwiczenia Ratownicze „Podkarpacie 2019”

Odbijanie nielegalnej wytwórni narkotyków i wypadki spowodowane warunkami pogodowymi to tylko niektóre z epizodów zainscenizowanych na potrzeby dwudniowych Krajowych Ćwiczeń Ratowniczych, które rozpoczęły się 20 marca w Nowej Sarzynie. Ich celem jest doskonalenie procedur i obiegu informacji pomiędzy organami zarządzania kryzysowego w przypadku wystąpienia zagrożeń masowego rażenia.

Wśród szesnastu zdarzeń kryzysowych zainscenizowanych na potrzeby ćwiczeń znalazł się epizod, w którym zadaniem służb było odbicie nielegalnej wytwórni narkotyków. Jej funkcję pełnił opuszczony budynek na terenie zakładów CIECH SA, gdzie podłożone zostały materiały wybuchowe, a przy wyjściu ułożono beczki z nieznaną substancją, która zaczyna wyciekać. W związku z zaistniałymi okolicznościami utworzono sztab kryzysowy, w skład którego weszły: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Służby Wojskowe, Inspekcja Ochrony Środowiska i Sanepid. Jego zadaniem było wypracowanie jak najlepszej koncepcji zneutralizowania problemu w możliwie jak najkrótszym czasie.

– Możemy przećwiczyć praktycznie całe spektrum działań Państwowej Straży Pożarnej prowadzonych każdego dnia. Oczywiście te zdarzenia są mocno przesadzone. Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli usuwać tego typu awarii albo działać przy takich interwencjach. – powiedział mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

Ćwiczenia ratownicze na taką skalę mają kluczowe znaczenie, ponieważ pozwalają sprawdzić umiejętności kooperacyjne służb w sytuacji, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo wielu ludzi. Dlatego niezwykle ważnym aspektem takich działań jest przeprowadzenie ich w realnych warunkach. W tym właśnie celu zarząd spółki CIECH zgodził się udostępnić teren zakładu Wojewódzkiemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego.

Wykonywanie oraz koordynowanie zadań w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz zarządzania kryzysowego należy również do zadań władz samorządowych, dlatego w ćwiczeniach wzięli udział samorządowcy, m.in.: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Starosta Leżajski Marek Śliż, jako zwierzchnik inspekcji, służb i straży powiatu leżajskiego.

W ćwiczeniach uczestniczy 280 osób z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW

Międzynarodowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Leżajskiego

16 marca 2019 r. w hali Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku odbył się Międzynarodowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Leżajskiego pod patronatem Posła na Sejm Mieczysława Miazgi. Organizatorami wydarzenia byli: Ludowy Klub Sportowy „Brzyska” oraz Andrzej Maruszak.

 

W turnieju wzięło udział 8 drużyn: Victoria Giedlarowa, Sparta Leżajsk, Janitare Nowojaworowsk (Ukraina), LKS Brzyska Wola, Unia Nowa Sarzyna, LKS Złotsan Kuryłówka, KS Łukowa, WKS Górnovia Górno.
Rozegrano łącznie 28 meczów w systemie każdy z każdym. Rozgrywki odbyły się na bardzo dobrym poziomie. Walka była bardzo zacięta i wyrównana.
Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco:
I miejsce: Janitarne Nowojaworowsk,
II miejsce: Sparta Leżajsk
III miejsce: LKS Victoria Giedlarowa
IV miejsce: MZKS Unia Nowa Sarzyna
V miejsce LKS Grodziszczanka Grodzisko Dolne
VI miejsce WKS Górnovia Górno
VII miejsce: LKS Brzyska Wola
VIII miejsce: LKS Złotsan Kuryłówka
 
Wyróżnienia indywidualne:
Nagroda Fair Play: Sara Baj (Grodziszczanka)
Najlepszy bramkarz: Przemysław Szczęch (Unia Nowa Sarzyna)
Król strzelców: Maksym Barandij (Janitarne, zdobywca 8 bramek)
Najlepszy zawodnik: Sebastian Piskor (Sparta)
Nagrody uczestnikom zawodów wręczali: Poseł na Sejm RP Mieczysław Miazga, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, a w zastępstwie Wójta Gminy Leżajsk – Dariusz Miś.
Turniejowi sędziowali: Wiktoria Bartnik, Janusz Maczuga, Janusz Kuszpa i Andrzej Maruszak
Organizatorzy składają podziękowania za wsparcie wydarzenia następującym sponsorom: Staroście Leżajskiemu, Burmistrzowi Leżajska, Wójtowi Gminy Leżajsk, Wójtowi Gminy Kuryłówka, Wójtowi Gminy Grodzisko Dolne, Dyrekcji Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Dyrekcj Zespołu Szkół w Brzózie Królewskiej, Firmie Transportowej Mirtrans Tarnawiec, Usługom Budowlanym Wierzawice Zbigniew Majkut, Komunalnej Biologicznej Oczyszczalni Ścieków w Sarzynie, Ankarze Kebab Leżajsk, Progres-Stal Stare Miasto, Biuru Nieruchomości ALICJA Leżajsk, ZM Smak Górno, Drukarni EMKA, E&D GSM Leżajsk, Jamfot Leżajsk, Dominnet Brzóza Królewska, Hurtowni Sportowej MaawSport Leżajsk.

Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora ZSL

9 marca na hali sportowej przy Zespole Szkół Licealnych rozegrany został turniej piłki siatkowej w grupie wiekowej open o puchar Dyrektora ZSL w Leżajsku Zbigniewa Trębacza oraz pod honorowym patronatem Starosty Leżajskiego Marka Śliża. W mocno obsadzonym turnieju wzięło udział 6 zespołów: Pub Legenda Leżajsk, E&D GSM Leżajsk, Polonez Łańcut, PHU Sarzyna Bogdan Miazga, UKS Dynamika Lipiny Dolne oraz REST Rzeszów. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy o trzyosobowych składach. Rozgrywki odbywały się na zasadzie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów.
Następnie rozegrane zostały mecze półfinałowe w oparciu o zasadę: zespół, który zajął I miejsce w gr. A gra z zespołem, który zdobył II miejsce w grupie B natomiast zespół, który uplasował się na II miejscu w gr. A gra z drużyną, która zajęła I miejsce w gr. B. Końcową klasyfikację wyłoniły mecze o V miejsce: mecz drużyn, które zajęły III miejsce w gr. A i B. Zdobywców miejsca III wyłoniło spotkanie przegranych zespołów w półfinałach, zaś zwycięstwo w turnieju przypadło zespołowi, który wygrał z drużyną przeciwną na etapie rozgrywek półfinałowych.
Gr. A  
E&D GSM Leżajsk – Polonez Łańcut 1 : 2
Pub Legenda Leżajsk – Polonez Łańcut 2 : 0
Pub Legenda Leżajsk – E&D GSM Leżajsk 2 : 0
Gr. B 
PHU Sarzyna – UKS Dynamika Lipiny D 2 : 0
PHU Sarzyna – REST Rzeszów 1 : 2
REST Rzeszów – UKS Dynamika Lipiny D  2 : 0
Półfinały
PUB Legenda Leżajsk – PHU Sarzyna 2 : 0
REST Rzeszów  – Polonez Łańcut 2 : 0
Mecz o V miejsce
E&D GSM Leżajsk – UKS Dynamika Lipiny D 2 :0
Mecz III miejsce 
PHU Sarzyna – Polonez Łańcut 2:0
Mecz finałowy 
PUB Legenda Leżajsk – REST Rzeszów 2:0
Dzięki wsparciu udzielonym przez sponsorów przyznano indywidualne nagrody dla najlepszych zawodników w drużynie oraz dla wyróżniających się graczy na poszczególnych pozycjach.
Najlepsi zawodnicy w drużynie: Tomasz Kurasiewicz ( E&D GSM Leżajsk), Witold Mordias (PHU Sarzyna), Adam Zebzda (Polonez Łańcut), Krzysztof Frączek (REST Rzeszów), Piotr Ożóg (Pub Legenda Leżajsk)
Najlepsi zawodnicy
Przyjmujący: Adam Zebzda (Polonez Łańcut)
Atakujący: Andrzej Trębacz (Pub Legenda Leżajsk)
Zagrywający: Michał Gibała (Pub Legenda Leżajs)
Blokujący: Piotr Wikiera (PHU Sarzyna)
Rozgrywający: Bogusław Kędzior ( REST Rzeszów)
MVP najlepszy zawodnik: Maciej Karakuła (Pub Legenda Leżajsk)
Organizatorzy dziękują sponsorom: Staroście Leżajskiemu Markowi Śliżowi, Dyrektorowi ZSL w Leżajsku Zbigniewowi Trębaczowi oraz Dyrektorowi Browaru w Leżajsku Leszkowi Kałuży.
ZSL

Konferencje na temat zdrowia

Podejmowane przez pracowników Inspekcji Sanitarnej działania mają na celu wzmocnić postawę prozdrowotną mieszkańców powiatu, jak również przybliżyć im zagadnienia dotyczące higieny, racjonalnego żywienia, szczepień ochronnych czy sposobów zapobiegania chorobom.
Pierwsze dwie konferencje pod hasłem „PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA KOBIET” odbędą się w terminach:
19 marca 2019r. o godz. 17.00 – w Gminnym Ośrodku Kultury w Giedlarowej
20 marca 2019r. o godz. 16.30 – w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzózie Królewskiej
Podczas spotkań będzie uporuszana tematyka związana z rakiem szyjki macicy, rakiempiersi. Odbędzie się również nauka samobadania piersi z wykorzystaniem fantomu, na którym każdy z uczestników będzie mógł poćwiczyć wykrywanie guzów/zmian nowotorowych.
Wszystkich zainteresowanych mieszkańców powiatu leżajskiego serdecznie zapraszamy.
Wstęp bezpłatny.
Kolejne tematy konferencji oraz miejsca spotkań będą podane niebawem.