Podkarpacki Fundusz Rozwoju Sp. z o.o. został powołany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego aby zwiększyć aktywność podmiotów gospodarczych z Podkarpacia poprzez oferowanie im preferencyjnych pożyczek, faktoringu oraz poręczeń. Prawie dwa lata działalności PFR pomogło stworzyć wartość dodaną zarówno dla przedsiębiorców, jak i całego ekosystemu gospodarczego województwa podkarpackiego.
Miesiąc: kwiecień 2019
2 maja Starostwo Powiatowe w Leżajsku pracuje
Nagrodzeni za zasługi dla obronności kraju
Medal „Za zasługi dla Obronności Kraju” to polskie odznaczenie wojskowe nadawane przez ministra obrony narodowej i stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju.
Medal ten można nadawać również w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali swoje dzieci na wzorowych i ofiarnych żołnierzy (złoty medal – rodzicom, których co najmniej pięcioro dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową albo co najmniej troje dzieci pełniło zawodową służbę wojskową; srebrny medal – rodzicom, których troje lub czworo dzieci pełniło nienagannie czynną służbę wojskową). Wyróżnienia te zostały przyznane również osobom z terenu powiatu leżajskiego.
Uroczystość wręczenia medali, zorganizowana przez Powiat Leżajski, Gminę Leżajsk oraz Wojewódzką Komendę Uzupełnień w Nisku odbyła się 30 kwietnia w Muzeum Ziemi Leżajskiej. W wydarzeniu, które miało charakter ceremoniału wojskowego uczestniczyli m.in.: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Przewodniczący Rady Powiatu Leżajskiego Adam Wylaź, Zarząd Powiatu Leżajskiego: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Krzysztof Trębacz, Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu płk Mariusz Stopa.
Zgromadzeni goście mieli również okazję wysłuchać krótkiego programu wokalnego w wykonaniu Dominika Tudryna.
Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Bezpłatne szkolenia dostosowane do rynku pracy
DLA KOGO?
VIII i IX sesja Rady Powiatu
25 kwietnia w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyły się dwie sesje Rady Powiatu Leżajskiego, w tym jedna w trybie nadzwyczajnym.
Po przyjęciu protokołu z VII sesji Rady Powiatu radni przystąpili do realizacji porządku obrad.
Na wstępie zapoznali się z „Oceną zasobów pomocy społecznej za rok 2018”, którą przedstawiła Józefa Zybura-Łyko, dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Nowej Sarzynie. Informację Zarządu Dróg Powiatowych w Leżajsku o zakresie zadań zrealizowanych w 2018 r. oraz plan prac remontowych na drogach w roku 2019 przedstawił Krzysztof Siwek, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Leżajsku.
Następnie radni podjęli uchwały w sprawie:
– przekazania środków finansowych dla Policji;
– wprowadzenia zmian w budżecie Powiatu na 2019 r.
Podczas posiedzenia radni zaznajomili się również z informacją dotyczącą realizacji przez Powiat Leżajski zadania z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Najistotniejsze zagadnienia dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej omówił Sekretarz Powiatu Kazimierz Kryla.
W dalszej części spotkania starosta przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
IX sesja Rady Powiatu Leżajskiego, zwołana w trybie nadzwyczajnym dotyczyła funkcjonowania pogotowia ratunkowego na terenie powiatu leżajskiego. Oprócz radnych w spotkaniu uczestniczyli m.in.: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, dyrektor SP ZOZ w Leżajsku Marian Furmanek, Katarzyna Zygmunt-Kowalska, Iwanna Demyda-Musiał i Łukasz Chudzik występujący w zastępstwie Andrzeja Kwiatkowskiego, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, przewodniczący NSZZ Ratowników Medycznych Solidarność ‘80 Marek Kuczek i członek zarządu Wojciech Filip oraz pracownicy leżajskiego pogotowia.
Zarząd Powiatu Leżajskiego przedstawił informację na temat zawartych porozumień, umów i zasad funkcjonowania pogotowia ratunkowego na terenie powiatu oraz współpracy pogotowia ratunkowego z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Leżajsku, w tym ze szpitalnym oddziałem ratunkowym. Następnie głos zabrali zaproszeni goście i otwarto dyskusję dotyczącą wspomnianej wyżej kwestii.
Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Zapraszamy na obchody Dnia Powiatu Leżajskiego 2019
Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy dla Mieszkańców powiatu leżajskiego
Zarząd Powiatu Leżajskiego uznał za celową realizację zadania publicznego
Zarząd Powiatu Leżajskiego uznał za celową realizacje zadania publicznego pn. Rozwój zainteresowań sportowych poprzez udział w zajęciach gimnastycznych, zawodach i wyjazdach szkoleniowo-integracyjnych.
Realizacja zadania zgodnie z art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Powiat Leżajski na Facebooku
Zapraszamy do polubienia oficjalnego profilu Powiatu Leżajskiego na Facebooku. Powiat Leżajski to nie tylko określone terytorium, ale przede wszystkim jego Mieszkańcy. Bez Waszego wsparcia i zaangażowania wiele inicjatyw nie miałoby miejsca. Mamy nadzieję, że wspólnie z Wami stworzymy w mediach społecznościowych przyjazną przestrzeń do wymiany myśli i poglądów, opartą na wzajemnym szacunku. Znajdziecie tam także informacje o: wydarzeniach kulturalnych, społecznych i sportowych odbywających się na terenie powiatu, realizowanych inwestycjach, a także ciekawostki dotyczące ziemi leżajskiej. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego profilu na bieżąco.
Aby przenieść się na profil facebookowy Powiatu Leżajskiego należy kliknąć w poniższy obrazek.
Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW
Kurier Powiatowy nr 4/2019
Nic o nas bez nas – spotkanie dedykowane osobom z niepełnosprawnościami
74. rocznica Bitwy pod Kuryłówką
Uwaga! 19 kwietnia 2019 r (Wielki Piątek) wpłaty do kasy w Starostwie Powiatowym tylko do godz 12.40
XII Targi Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Nowej Sarzynie
W niedzielę, 7 kwietnia, w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie odbyła się XII edycja Targów Rękodzieła Ludowego i Artystycznego. Impreza, której organizatorem jest Ośrodek Kultury w Nowej Sarzynie, a współorganizatorem Powiat Leżajski, odbywa się co roku, tydzień przed Niedzielą Palmową.
Na tegorocznych targach swoje wyroby prezentowali wystawcy z całego Podkarpacia. Na miejscu można było zobaczyć, w jaki sposób powstają zabawki z drewna oraz jak wygląda praca na kole garncarskim. Wystawcom i odwiedzającym targi towarzyszyła muzyka ludowa w wykonaniu kapeli „Majdaniarze” oraz zespołu „Sarzynianki”.
Odwiedzający mogli zakupić oryginalnie wykonane palmy, pisanki, baranki, stroiki wielkanocne, wyroby wyplatane z wikliny, ceramikę ludową, serwetki i inne wyroby szydełkowe oraz biżuterię artystyczną. Nie zabrakło również wyrobów zdobionych metodą decoupage, a miłośnicy kulinariów mogli zachwycać się wielkanocnymi ciastami oferowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich.
OK w Nowej Sarzynie
Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW