Zamknij mobilną wersję WCAG

Zlot Pojazdów Różnych KLAMOT 2021

W dniach 6-8 sierpnia w Ożannie odbędzie się kolejna edycja Zlotu Pojazdów Różnych Klamot 2021. W programie m.in. prezentacje pojazdów, food tracki, pokazy strongmanów, występ iluzjonisty Przemysława Wilka, koncerty Farben Lehre oraz Oli Kędry, a także konkursy na najdziwniejszy pojazd, najgłośniejszy wydech oraz rzut kierownicą.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Kuryłówka, Gminny Ośrodek Kultury w Kuryłówce oraz Pizzeria Słoneczna California, zaś współorganizatorem Powiat Leżajski.

Alt=""

Informację zamieściła:

Natalia Nowicka

 

I miejsce dla Starostwa Powiatowego w Leżajsku w konkursie Fundacji Szansa dla Niewidomych

Starostwo Powiatowe w Leżajsku otrzymało największą liczbę głosów w konkursie Idol Województwa Podkarpackiego w kategorii „Urząd otwarty dla niewidomych” organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych i tym samym zakwalifikowało się do etapu krajowego.

Uczynienie Starostwa Powiatowego w Leżajsku dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami jest misją, którą urząd realizuje od dawna. Wśród dotychczasowych rozwiązań ułatwiających osobom niewidomym lub z dysfunkcją wzroku dostęp do urzędu są m.in.:

  • możliwość wejścia do urzędu z psem asystującym;
  • szerokie korytarze umożliwiające swobodne poruszanie się osobom z laską lub psem przewodnikiem bądź asystującym;
  • kontrastowe oznakowanie schodów (pierwszy i ostatni stopień);
  • oznakowanie oraz informacja głosowa w windzie (przyciski z oznaczeniem alfabetem Braille’a połączone z informacją głosową);
  • wypukłe tabliczki z numerami pokoi;
  • informacja głosowa wywołująca do Wydziału Komunikacji;
  • dostosowana strona internetowa starostwa oraz BIP, min. możliwość powiększania czcionki, zmienienia barw stron na kolory o wysokim kontraście;

 

Ponadto pracownicy starostwa mający bezpośredni kontakt z interesantami odbyli w ubiegłym roku szkolenie pn. „Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic. Efektywna pomoc niewidomym i niedowidzącym – zwiększenie kompetencji i umiejętności otoczenia osób niepełnosprawnych”. Szkolenie było przeprowadzone przez Fundację Szansa Dla Niewidomych.

Urząd planuje również kolejne działania w tym zakresie, a są to:

  • zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku w sposób głosowy;
  • montaż kontrastowych oznaczeń szklanych drzwi wejściowych.

Alt=""

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Powiatowy Piknik Patriotyczny

Starosta Leżajski oraz Muzeum Ziemi Leżajskiej zapraszają na Powiatowy Piknik Patriotyczny, który odbędzie się 1 sierpnia.

W dniu 1 sierpnia br. serdecznie zapraszamy na Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji Rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.30 przed Muzeum Ziemi Leżajskiej.

W programie wydarzenia odbędą się występy artystyczne na zewnętrznej scenie plenerowej. Wystąpią m.in. Zespół Cantilenae z Dębna, Maraton Boogie Giedlarowa, Jacek Piech, Środowiskowy Dom Samopomocy z Jelnej oraz Grupa wokalno-kabaretowa „Siódemka” z Sarzyny.  Dla przybyłych przygotowane zostaną miejsca siedzące przed sceną.

Atrakcją dodatkową będzie musical „Skrzypek na dachu” wystawiony przez artystów z Teatru Muzycznego „BROADWAY” z GOK w Giedlarowej. Musical rozpocznie się o godzinie 19.00.

W powyższym dniu o godzinie 17.00 na placu rozlegną się syreny alarmowe, a w niebo zostaną wypuszczone balony w barwach narodowych. Dodatkowo plac muzealny zostanie przyozdobiony symbolami narodowymi.

Zaprezentowane zostaną m.in. wozy straży pożarnej i policji. Udział w wydarzeniu wezmą również Żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do dyspozycji uczestników będzie także ogródek grillowy, a ramach poczęstunku wydawana będzie grochówka żołnierska z przygotowana przez Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Ponadto w programie m.in. malowanie twarzy w barwach narodowych, bezpłatny dmuchaniec dla dzieci, zwiedzanie wystaw muzealnych  i wiele więcej.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Starosta Leżajski Marek Śliż.

Szczegóły na załączonym plakacie.

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Questy Powiatu Leżajskiego zadebiutowały na Ogólnopolskim Festiwalu Questingu w Bałtowie

Ogólnopolski Festiwal Questingu w Bałtowie to jedna z największych imprez turystycznych w kraju. Na kilka lipcowych dni do bałtowskiego JuraParku zjeżdżają entuzjaści gier terenowych, aby wziąć udział w grywalizacji, czyli rozwiązywaniu specjalnie na tę okazję przygotowanych questów na czas.

Powiat Leżajski w ramach współpracy z Fundacją Questingu również wziął udział w tym wydarzeniu jako wystawca, promując swoje nowopowstałe questy: „Na tropie wielokulturowości”(quest rowerowy) oraz „W Leżajsku na piasku, objawiła się przy lasku, Matka Boska Marya…” (quest pieszy), które powstały w wyniku dwudniowych warsztatów zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku.

Stanowisko promocyjne Powiatu Leżajskiego odwiedziło wiele osób, m.in. podróżnicy, turyści, blogerzy turystyczni, mieszkańcy Bałtowa i zapaleni questowicze, co zaowocowało bardzo ciekawymi rozmowami o wielokulturowości, zabytkach oraz historii naszego regionu i – co najważniejsze – deklaracjami odwiedzin ziemi leżajskiej.

Obecność na Festiwalu była także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów z innymi samorządami oraz organizacjami pożytku publicznego, a także kopalnią inspiracji do działań w zakresie turystyki i promocji powiatu.

Questy przygotowane dla Powiatu Leżajskiego zostaną udostępnione mieszkańcom i turystom już niebawem.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

 

Wizyta delegacji gruzińskiej w powiecie leżajskim

W lipcu, na zaproszenie Zarządu Powiatu Leżajskiego przybyła do Polski delegacja z gruzińskiego Chokhatauri, zaprzyjaźnionego regionu partnerskiego powiatu. Wizyta miała związek z występem gruzińskiego chóru męskiego Amaghleba na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku.

Umowa o współpracy Powiatu Leżajskiego z Rejonową Administracją w Chokhatauri została podpisana w 2011. Oba samorządy podjęły wówczas decyzję o nawiązaniu wzajemnych kontaktów w zakresie współpracy ekonomicznej, naukowo-technicznej i kulturalno-humanitarnej. Od momentu podpisania umowy delegacje z Gruzji gościły w powiecie leżajskim już kilkakrotnie w ramach różnego rodzaju projektów. Tym razem udało się zrealizować przedsięwzięcie o charakterze kulturalnym, w ramach którego chór mógł wystąpić podczas festiwalu. Dla wielu mieszkańców powiatu była to jedyna okazja, aby usłyszeć na żywo tradycyjny gruziński śpiew polifoniczny (więcej zarówno o nim, jak i o występie chóru będzie można przeczytać w najbliższym numerze „Kuriera Powiatowego”). Mimo że była to druga wizyta chóru w powiecie, to jednak w leżajskiej bazylice chórzyści wystąpili po raz pierwszy.

Oprócz członków chóru, w składzie gruzińskiej delegacji znaleźli się: Przewodniczący Rejonowej Administracji w Chokhatauri Zaal Mamaladze, przedstawiciel biura rady Chokhatauri Jumberi Berdzenishvili, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Chokhatauri Tamari Kekelidze oraz tłumaczka Lika Asieshvili.

Podczas pobytu w Polsce delegacja spotkała się z Prezydium Rady oraz Zarządem Powiatu Leżajskiego. Odwiedziła również Muzeum Ziemi Leżajskiej i Szkołę Podstawową w Brzózie Królewskiej, a także zapoznała się z ofertą turystyczną powiatu.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Powiat Leżajski weźmie udział w Ogólnopolskim Festiwalu Questingu w Bałtowie

Od 16 do 18 lipca w Bałtowie odbywać się będzie Ogólnopolski Festiwal Questingu. W wydarzeniu, jako wystawca, weźmie również udział Powiat Leżajski (festiwalquestingu.juraparkbaltow.pl/powiat-lezajski/) i zaprezentuje dwa questy, które powstały w wyniku współpracy z bałtowską Fundacją Questingu podczas dwudniowych warsztatów zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku.

Festiwal Questingu oparty jest na założeniach grywalizacji – każdy z questowiczów rywalizuje z pozostałymi uczestnikami o cenne nagrody. Centrum wydarzenia znajduje się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Grywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach: drużynowej i rodzinnej. Aby wziąć udział w zawodach należy zgłosić chęć uczestnictwa na stronie festiwalu.

Questowaniu towarzyszyć będzie szereg atrakcji, m.in. koncerty (Dr Misio, Tom Holder, Zombie Country), prelekcje, spotkania z podróżnikami i alpinistami, warsztaty wspinaczkowe, nordic walking oraz questingowe.

Zachęcamy mieszkańców powiatu leżajskiego do udziału w festiwalu, a przede wszystkim w grywalizacji. Dobra zabawa dla całej rodziny gwarantowana.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Wakacje z historią dla seniorów

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza seniorów w każdą środę o godz. 10.00 na zwiedzanie z przewodnikiem. Ponadto w programie prezentacja multimedialna pt. „Dzieje Leżajska w starym dokumencie, rysunku i fotografii”.

Uwaga! Mile widziani towarzyszący seniorom wnukowie.

Cena 5 zł (wnukowie wstęp bezpłatny).

Rezerwacja pod numerem telefonu: 14 240 22 35 (wew. 15).

Alt=""

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

 

Zaproszenie mieszkańców do udziału w pracach nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Ponadlokalnego

Powiat Leżajski, Miasto Leżajsk, a także gminy: Leżajsk, Nowa Sarzyna, Grodzisko Dolne, Kuryłówka, Tryńcza przystąpiły do opracowania Strategii Rozwoju Ponadlokalnego. Wspólny dokument przełoży się na wzmocnienie współpracy między partnerami i będzie stanowił podstawę dla przedsięwzięć prowadzących do osiągnięcia określonych celów, mających realne korzyści dla wszystkich mieszkańców obszaru. Strategia Rozwoju Ponadlokalnego będzie istotnym dokumentem pozwalającym na uzyskanie dotacji unijnych w latach 2021-2027.

Zwracamy się do Państwa z prośbą wypełnienie ankiety partycypacyjnej. Termin nadsyłania ankiet mija 31 lipca 2021 r. Swoje opinie można również przesłać w formie mailowej na adres powiat@starostwo.lezajsk.pl.

Udział mieszkańców w badaniu ma na celu identyfikację silnych stron i potencjałów obszaru, jego słabości a także potrzeb mieszkańców. Istotne będzie również zebranie pomysłów i opinii w zakresie współpracy ponadlokalnej w tym propozycji przedsięwzięć niezbędnych do realizacji w kolejnych latach. Uzyskane informacje będą podstawą w procesie tworzenia Strategii Rozwoju Ponadlokalnego. Ze wspólnej diagnozy potrzeb oraz przedstawionych opinii wyniknie wizja rozwoju oraz założenia współpracy na kolejne lata.

Zebranie opinii mieszkańców jest jednym z pierwszych elementów prac w ramach długotrwałego procesu opracowania strategii i wymaga zaangażowania wszystkich interesariuszy, czyli władz samorządowych, mieszkańców oraz partnerów społecznych i gospodarczych. Końcowy kształt Strategii Ponadlokalnej będzie poddany konsultacjom społecznym.

Starosta Leżajski
Marek Śliż

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Audycja Radio Biwak Polskiego Radia Rzeszów zagości w Leżajsku

7 lipca 2021 roku do Leżajska zawita Radio Biwak – wakacyjna audycja Polskiego Radia Rzeszów. Plenerowe studio będzie usytuowane obok Klasztoru oo. Bernardynów. Dziennikarze, wraz z zaproszonymi gośćmi, będą opowiadać o historii zabytkowego kompleksu klasztornego, unikatowych organów i wielokulturowego Leżajska.
Audycja Radio Biwak na żywo z Leżajska w godz. 10.00-12.00.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka