Zamknij mobilną wersję WCAG

„Weekend seniora z kulturą” w Muzeum Ziemi Leżajskiej

W związku z akcją zainicjowaną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego pn. „Weekend seniora z kulturą”, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie zaprasza wszystkich seniorów do uczestnictwa w ww. przedsięwzięciu w dniach 1-2 października (tj. w sobotę i niedzielę).

W programie wydarzenia będzie możliwość zwiedzania wszystkich wystaw stałych i czasowych w specjalnie obniżonej cenie o 50%.

Aktualnie w Muzeum zwiedzać można cztery wystawy stałe:

– archeologii i dziejów staropolskich (jest to najnowsza, multimedialna wystawa zlokalizowana w XVII wiecznej piwnicy),
– historii miasta i regionu,
– etnograficzno-zabawkarskiej,
– browarniczej.

Ponadto zwiedzać będzie można trzy wystawy czasowe:

– Ze wsi na Wiejską, czyli Marszałek Józef Zych w służbie Ojczyzny, Kościoła i Ziemi Leżajskiej,
– Browary Kraftowe Polski (na lit. (M-P),
– VI edycję wystawy prac plastycznych osób z niepełnosprawnością z terenu powiatu leżajskiego pt. „Odnaleźć siebie”,

W czasie pobytu w Muzeum obejrzeć można będzie także instalację rzeźbiarską wykonaną przez Panią Sylwię Walania pn. „Maranata”. Praca ta została nagrodzona Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Quadriennale”.

Kolejną atrakcją dla wszystkich seniorów, którzy nabędą promocyjny bilet będzie wyświetlana co godzinę prezentacja multimedialna pt. „Dzieje Leżajska w starym dokumencie, rysunku i fotografii” połączona z komentarzem prowadzącego. Prezentacja wyświetlana będzie w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej.

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

LVII sesja Rady Powiatu Leżajskiego

28 września w sali obrad Rady Powiatu Leżajskiego odbyła się LVII sesja rady. Podczas posiedzenia radni podjęli uchwały w sprawie:

– udzielenia przez Powiat Leżajski pomocy finansowej Gminie Leżajsk ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych;
– udzielenia przez Powiat Leżajski pomocy finansowej Gminie Nowa Sarzyna ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób
Niepełnosprawnych;
– uchwały zmieniającej Uchwałę Nr XIII/81/2019 Rady Powiatu Leżajskiego z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Leżajski;
– zaciągnięcia zobowiązania ponad rok budżetowy 2022;
– zaciągnięcia zobowiązania finansowego wykraczającego poza rok budżetowy 2022 na realizację zadania inwestycyjnego pn.: „Rozbudowa drogi w związku z rozbiórką istniejącego mostu i budową nowego (JNI 1008079) w ciągu drogi powiatowej Nr 1266R Biedaczów – Grodzisko Górne w km 0+074 – opracowanie dokumentacji projektowej”;
– zmian w wieloletniej prognozie finansowej Powiatu Leżajskiego;
– wprowadzenia zmian w budżecie Powiatu na 2022 r.;
– ustalenia zasad naliczania diet przysługujących radnym.

Ponadto radni zapoznali się ze sprawozdaniem starosty z pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

 

Ćwiczenia obronne „OPAL 2022” na terenie powiatu leżajskiego

Informujemy, że 28 września br. na terenie powiatu leżajskiego odbędzie się powiatowe ćwiczenie obronne pk. „OPAL 2022”.

Jest to ćwiczenie planowe, które odbędzie się po raz kolejny po 3 latach, zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Wojewodę Podkarpackiego. Ćwiczenie połączone będzie z treningiem Akcji Kurierskiej, podczas którego na terenie gmin zostaną dostarczone karty powołania.

W ćwiczeniu uczestniczyć będą: pracownicy Starostwa Powiatowego w Leżajsku oraz urzędów gmin, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji, strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, ratownicy Pogotowia Ratunkowego, którzy przy tej okazji sprawdzą swoją gotowość w razie zagrożenia.

ZK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Kurier Powiatowy 9/2022

Zapraszamy do lektury wrześniowego wydania „Kuriera Powiatowego”. W numerze m.in. druga część wywiadu ze Stanisławem Chmurą, laureatem tegorocznej Nagrody Przyjaciela Powiatu, pierwsza odsłona cyklu „Dzieje sanktuarium oo. Bernardynów w Leżajsku w okresie staropolskim” autorstwa Romana Federkiewicza oraz drugi odcinek relacji Ireneusza Wołka z Machu Picchu.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Dzień lasowiacki w Muzeum Ziemi Leżajskiej

16 września odbył się “Dzień lasowiacki w Muzeum Ziemi Leżajskiej” w ramach II Festiwalu Kultury Lasowiackiej, podczas którego w dniach od 4 do 18 września na terenie całego województwa podkarpackiego odbyło się szereg wydarzeń kulturalnych.

W programie „Dnia lasowiackiego w Muzeum Ziemi Leżajskiej” znalazły się m.in: bezpłatne zwiedzanie wystawy etnograficzno-zabawkarskiej, lekcje i warsztaty dla dzieci i dorosłych w tym warsztaty bibułkarskie prowadzone przez Czesławę Zawadzką oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „LELIWA” działającego przy MCK w Leżajsku. Ponadto wszyscy obecni poczęstowani zostali tradycyjnymi przysmakami lasowiackimi: gryczkami i kapuśniaczkami.

W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich z terenu Leżajska oraz szkoły podstawowe z powiatu leżajskiego.

Ponadto w wydarzeniu udział wzięli: Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz , Radna Rady Powiatu Leżajskiego Dorota Wylaź  oraz Członek Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej, Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej dr Dariusz Półćwiartek, dyrektor MCK w Leżajsku Ireneusz Wołek, przedstawicielki Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w  Rzeszowie: Justyna Grzyb, Magdalena Mróz i Magdalena Mazur oraz opiekunowie młodzieży z placówek oświatowych.

Sponsorem i pomysłodawcą  II Festiwalu Kultury Lasowiackiej był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Muzeum Ziemi Leżajskiej składa podziękowania MCK w Leżajsku za wykonanie nagłośnienia scenicznego.

MZL

„Nic o nas bez nas” – spotkanie poświęcone osobom z niepełnosprawnościami

Zapraszamy na spotkanie poświęcone osobom z niepełnosprawnościami „Nic o nas bez nas”, które odbędzie się 7 października 0 godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Giedlarowej. Gościem spotkania będzie artysta malujący stopami Stanisław Kmiecik.

Ponadto w wystąpią:
– Rampowicze,
– koordynator mieszkań chronionych,
– rodzic dorosłego dziecka z niepełnosprawnością,
– seksuolog, fizjoterapeuta, psycholog,
– asystent osób dorosłych ze spektrum autyzmu,
– małżeństwo oraz rodzice z niepełnosprawnościami,
– przyjaciel osoby z niepełnosprawnością,
– ekspert od doboru sprzętu rehabilitacyjnego,
– dziennikarz i reżyserka filmów o OzN,
– prezes Stowarzyszenia „Dobry Dom”,
– osoby pełnosprawne o niepełnosprawności.

Wstęp wolny.

 

Alt=""

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Gmina Kuryłówka zaprasza na bezpłatne szkolenia w ramach Uniwersytetu Samorządności

Gmina Kuryłówka zaprasza na bezpłatne szkolenia w ramach koncepcji Uniwersytetu Samorządności. Szkolenia obejmują dwa bloki tematyczne:
– etnograficzny (kultura niematerialna, zdobnictwo przedmiotów): 22 września – godz. 16.00, 28 września 2022 – godz. 16.00, 6 października 2022 – godz. 16.00.
– zajęć praktycznych (warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej): 20 września 2022 – godz. 10.00, 22 września 2022 – godz. 12.00, 29 września 2022 – godz. 13.00.

Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy i szczegółowe informacje: tel. 17 243 80 10 wew. 136, e-mail: projekty@kurylowka.pl.

 

Alt=""

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Spotkanie informacyjne dla plantatorów buraka cukrowego

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego oraz Podkarpackim Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego zaprasza na spotkanie „Kontraktacja buraków cukrowych dla Krajowej Grupy Spożywczej S.A. oraz możliwości wsparcia gospodarstw rolnych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego”.

Spotkanie odbędzie się 19 września o godz. 16.00 w Muzeum Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 20a)

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Fot. Pixabay/aixklusiv

Historyczny sukces zawodników Klubu Modelarskiego w Wierzawicach na Mistrzostwach Świata Modeli Latających na Uwięzi.

5 sierpnia we Włocławku rozpoczęły się najważniejsze zawody sezonu modelarskiego. Najpierw odbyły się zawody Pucharu Świata WARSAW CUP, a następnie główna impreza sezonu, czyli Mistrzostwa Świata Modeli Latających na Uwięzi.

Reprezentacja Polski występowała w trzech konkurencjach, w których zdobyła w sumie 7 medali. Historyczny występ odnotowali zawodnicy Klubu Modelarskiego im. E. Kujana w Wierzawicach zdobywając medale we wszystkich konkurencjach.

W klasie F2A modeli prędkościowych Kacper Walania zdobył srebrny medal, a drużyna w składzie: Artur Miś, Tomasz Sobala, Kacper Walania zajęła wysokie – 4 miejsce.

Wielką niespodziankę zgotowali zawodnicy KM Wierzawice w klasie F2B modeli akrobacyjnych. Marek Rakowski wywalczył brązowy medal, Joanna Rakowska zdobyła również brązowy medal w klasyfikacji kobiecej, a drużyna F2B po raz pierwszy w historii zdobyła medal srebrny.

Największe oczekiwania były w stosunku do reprezentantów w klasie F2C modeli wyścigowych. Ci również nie zawiedli. Zawodnicy KM Wierzawice zespół Głuszek Jakub i Tomasz Sokołowski wywalczyli brązowy medal, a drużyna F2C medal brązowy. Ponadto na Mistrzostwach Świata po raz pierwszy w historii odbyła się klasyfikacja kobieca. W klasie F2C pierwszymi mistrzyniami świata zostały, trenujące na torze modelarskim w Wierzawicach, Joanna Stoll i Julia Lesiuk, które zdobyły złoto,

W Mistrzostwach Świata we Włocławku uczestniczyli również sędziowie zawodów z KM w Wierzawicach: Marek Leszczak, Dariusz Kuras i Andrzej Dąbrowski. Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie przez FAI (Fédération Aéronautique Internationale) sędziego międzynarodowego Marka Leszczaka do prowadzenia konkurencji F2C jako Head Judge (sędzia wiodący). Po raz pierwszy w historii sędzią wiodącym F2C był sędzia z Polski.

Przygotowywałem się to tej roli przez kilkanaście lat. Znajomość Kodeksu Sportowego, nauka języka angielskiego, ale przede wszystkim wieloletnie doświadczenie w organizowaniu i sędziowaniu mniejszej rangi zawodów spowodowało, że FAI powierzyła mi tę funkcję. Odpowiedzialność na takiej imprezie była ogromna, stres również, ale wszystko przebiegło perfekcyjnie z wysoką oceną Jury FAI – mówi Marek Leszczak.

KM w Wierzawicach

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

XXIII Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i XXIII Dożynki Powiatowe

8 września w Święto Narodzenia Matki Bożej, corocznie odbywa się Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego połączona z Dożynkami Powiatowymi organizowana przez Powiat Leżajski i Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku. Obchody przyciągają do świątyni rzesze pielgrzymów. W tym roku już po raz dwudziesty trzeci przybyli przedstawiciele formacji służb mundurowych z Podkarpacia oraz rolnicy z powiatu leżajskiego. Dzień ten jest szczególny zarówno dla rolników, którzy celebrują zwieńczenie całorocznego trudu pracy, jak i dla mundurowych, którzy na co dzień poprzez swoją służbę strzegą bezpieczeństwa i niosą pomoc drugiemu człowiekowi.

Uroczystość rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej J. E. Ks. Bp Jan Wątroba. Nabożeństwo tradycyjnie poprzedził uroczysty przemarsz formacji mundurowych ulicą Mickiewicza spod Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.

W uroczystości wzięły udział następujące służby mundurowe: Wojsko Polskie – 21 Brygada Strzelców Podhalańskich reprezentowana przez 16 Batalion Saperów z Niska, Wojska Obrony Terytorialnej – 32 Batalion Lekkiej Piechoty z Niska, Służba Więzienna, Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Izba Administracji Skarbowej, Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego im. gen. Andersa z Krakowa, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska oraz klasa wojskowa i pożarnicza z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, Straż Ochrony Kolei, Nadleśnictwo Leżajsk, Straż Miejska oraz po raz pierwszy Inspekcja Transportu Drogowego. W związku z tym, że pielgrzymka połączona jest z Dożynkami Powiatowymi, brały w niej udział również delegacje wieńcowe z gmin: Grodzisko Dolne, Nowa Sarzyna, Leżajsk oraz Kuryłówka. Łącznie w uroczystości uczestniczyło 29 sołectw z terenu powiatu leżajskiego.

W wydarzeniu wzięli udział również zaproszeni goście, m.in.: Marszałek Sejmu II Kadencji Józef Zych, poseł na Sejm RP Jerzy Paul, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, II Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Dyrektor Generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Józef Majkut wraz z radnymi powiatowymi, wójtowie i burmistrzowie, samorządowcy, radni gminni,  komendanci policji i straży pożarnej z terenu województwa oraz dowódcy pozostałych służb mundurowych, dyrektorzy instytucji powiatowych, gminnych i szkół, kierownicy jednostek, przedsiębiorcy, przedstawiciele duchowieństwa oraz organizacji społecznych, a także pielgrzymi przybywający w tym dniu do sanktuarium. W uroczystości uczestniczyła również delegacja z miasta Berezań na Ukrainie.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej 2035 i ratownicy medyczni ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Leżajsku. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych była Gmina Kuryłówka, reprezentowana przez Wójta Gminy Agnieszkę Wyszyńską oraz starostów dożynek: Teresę i Jana Kusych z Brzyskiej Woli. Posługę liturgiczną mszy św. pełnił Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej oraz Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska, zaś o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Do ważnych akcentów podkreślającymi nadzwyczajny charakter wydarzenia należały: odnowienie Aktu Zawierzenia Służb Mundurowych Matce Boskiej Leżajskiej, który odczytał Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak oraz Modlitwa Rolnika do Matki Bożej Leżajskiej odczytana przez starościnę tegorocznych dożynek.

W trakcie nabożeństwa biskup poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, a przedstawiciele poszczególnych formacji mundurowych, instytucji samorządowych oraz gmin złożyli symboliczne dary jako wyraz wdzięczności Matce Boskiej za otrzymane łaski. Po zakończeniu liturgii uczestnicy dożynek udali się na ciepły posiłek przy Franciszkańskim Ośrodku Kultury, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości, podczas którego wystąpiła Kapela „Wiemy o co chodzi” z Kuryłówki.

Organizatorzy składają podziękowania za pomoc przy organizacji następującym firmom i instytucjom: Zakładowi Mięsnemu Smak Górno, Piekarni PSS Społem w Leżajsku, Firmie „ORZECH” z Kolbuszowej, Podkarpackiemu Centrum Hurtowemu Agrohurt z Rzeszowa, ZPOW „Hortino” Sp. z o.o. w Leżajsku, Browarowi w Leżajsku Grupa Żywiec S.A., Komendzie Powiatowej Policji w Leżajsku, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, Jednostce Strzeleckiej 2035 z Leżajska, harcerzom z Komendy Hufca Leżajsk, Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Leżajsku, Gminnym Ośrodkom Kultury, Zespołowi Szkół Licealnych, SP ZOZ w Leżajsku i Zarządowi Dróg Powiatowych w Leżajsku.

MB
Fot. Wacław Padowski

Piknik Lotniczy w Wólce Grodziskiej

Szkoła Podstawowa w Wólce Grodziskiej oraz Stowarzyszenie Wsi Rozwoju Wólka Grodziska zapraszają 18 września na Piknik Lotniczy, który odbędzie się na terenie szkoły. Piknik rozpocznie się o godz. 14.00.

W programie m.in.

– lot widokowy balonem (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na lot odbywają się zapisy pod nr telefonu +48 725 244 837);
– symulator lotów;
– konkursy dla publiczności;
– zjeżdżalnia;
– trampolina;
– kram rozmaitości dla dzieci;
– balony z helem;
– mała gastronomia.

Podczas pikniku odbędzie się zbiórka dla chorej na SMA Poli Matuszek.

 

Alt=""

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Uwaga! Długoterminowe utrudnienia drogowe w Grodzisku Górnym i Grodzisku Dolnym

Informujemy, że od poniedziałku tj. 12 września 2022 rozpoczną się roboty związane z gruntowną przebudową drogi powiatowej nr 1259R Gniewczyna-Giedlarowa na odcinku od skrzyżowania z drogą do Żołyni przez Opaleniska do skrzyżowania (rondo) z drogami do Leżajska i Biedaczowa.

W ramach robót będzie m.in. wymieniana konstrukcja drogi, co spowoduje znaczne utrudnienia dla wszystkich jej użytkowników. Roboty potrwają do końca 2023 roku. Apelujemy o bezpieczne zachowanie się w czasie prowadzonych robót i z góry dziękujemy za wyrozumiałość.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka