Zamknij mobilną wersję WCAG

Wręczono nagrody „Przyjaciel Powiatu Leżajskiego”

Od 2012 roku wiele osób i instytucji zostało uhonorowanych tytułem Przyjaciela Powiatu – tytułem mającym na celu wyróżnienie tych, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do wieloaspektowego rozwoju powiatu i budują jego pozytywny wizerunek także poza granicami ziemi leżajskiej.

W gronie dotychczas nagrodzonych znajdują się osoby i podmioty prezentujące często różne wartości, branże, pola działania czy zainteresowania. To właśnie ta różnorodność jest siłą społeczności, którą wspólnie tworzymy, siłą naszej małej ojczyzny.

29 maja, podczas spotkania w Zespole Szkół Technicznych, odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Zarząd Powiatu: starosta Zdzisław Leśko, wicestarosta Lucjan Czenczek oraz członek zarządu Wanda Rakszawska-Stopyra wręczyli wyróżnienia.

Obecny na spotkaniu wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg złożył gratulacje nagrodzonym oraz okazjonalne życzenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i Pracownika Samorządowego.

Do znamienitego grona dołączyli kolejni Przyjaciele Powiatu Leżajskiego, tj. w kategorii Społecznik: Marek Piechuta, Osobowość: Halina Samko, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, Przedsiębiorca: Rolniczo-Wytwórczy Kombinat Spółdzielczy im. Antoniego Paśki  w Dębnie.

Spotkanie uświetnił swoimi występami Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska”.

Informację zamieściła: K. Ć.
Fot. M.K

81. rocznica pacyfikacji Leżajska

28 maja odbyły się obchody 81. rocznicy pacyfikacji Leżajska przez oddziały niemieckie. Delegacja Powiatu Leżajskiego oraz delegacje urzędów i instytucji złożyli wieńce pod pomnikiem ku czci ofiar pacyfikacji.
W wyniku tamtych tragicznych wydarzeń z maja 1943 roku zginęło 47 osób.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą o godz. 18:00 w Kościele Farnym. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik poległych przy ulicy 28 Maja. Tam odbył się apel pamięci, złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.

 

fot: Dawid Wiech
inf. zam.: K. Ćwikła

Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0

Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0

Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki.

W związku ze wzrostem przestępczości z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych* Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik aplikacji mObywatel 2.0 może:

  • zastrzec swój numer PESEL,
  • cofnąć zastrzeżenie (bezterminowo lub czasowo),
  • dowiedzieć się, kto sprawdzał jego numer PESEL i z jakiego powodu,
  • sprawdzić historię swoich zastrzeżeń.

Zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL

Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed niechcianym kredytem lub zakupem na raty.

Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można:

  • pójść do lekarza,
  • zrealizować receptę,
  • kupić bilety lotnicze,
  • załatwić sprawę w urzędzie.

Cofanie zastrzeżenia numeru PESEL jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy z niego skorzystać, np. wziąć kredyt lub kupić sprzęt na raty. Po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer PESEL najwcześniej po upływie 30 minut.

Historia numeru PESEL w aplikacji

Kolejną przydatną funkcją usługi Zastrzeż PESEL jest historia, w której sprawdzimy:

  • daty zastrzeżeń numeru PESEL,
  • kto, kiedy i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL.

Funkcja nie tylko daje wgląd w historyczne operacje, ale też pomaga w wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania numeru PESEL.

Zastrzeżony PESEL – weryfikacja już od czerwca

Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje będą miały obowiązek sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu. Tym bardziej warto korzystać z usługi Zastrzeż PESEL i chronić swoje dane.

 

Więcej informacji o aplikacji i usłudze Zastrzeż PESEL znajdziesz na stronie www.info.mObywatel.gov.pl

Film instruktażowy o usłudze Zastrzeż PESEL: https://www.youtube.com/watch?v=oJqNj5wH__Y

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji. Warszawa, 28 maja 2024 r.

 

Inf. zam.: K. Ćwikła

 

Światowy Dzień bez Tytoniu 2024

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku informuje o obchodach Światowego Dnia bez Tytoniu – 31 maj 2024 r. Tegorocznym tematem przewodnim jest hasło pt.: ,,Youth step in and speak out #TobaccoExposed”, które podkreśla świadomość na temat szkodliwego wpływu przemysłu tytoniowego na młodzież.

Celem kampanii przede wszystkim jest zwrócenie uwagi na manipulacyjne praktyki przemysłu tytoniowego, który celowo kieruje swoje produkty do młodzieży jako przyszłego klienta.

Firmy tytoniowe stosują różnorodne techniki marketingowe, w tym reklamy w mediach społecznościowych i na platformach streamiongowych, aby przyciągnąć młodych ludzi. Dzieje się tak, dlatego, że przemysł tytoniowy potrzebuje nowych klientów, aby zastąpić tych, którzy umierają lub rzucają palenie.

Niestety statystyki są zatrważające. Dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli we wszystkich regionach świata. Globalnie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu. To zjawisko wymaga natychmiastowej reakcji, aby zapobiec dalszemu wzrostowi liczby uzależnionych młodych osób i chronić przyszłe pokolenia.

Światowy Dzień bez Tytoniu to nie tylko czas refleksji nad szkodliwością tytoniu, lecz przede wszystkim apel do młodzieży i dorosłych, aby wspólnie angażowali się w dbanie o zdrowie przyszłych pokoleń.

Obchody tego dnia stanowią doskonałą okazję do zrozumienia, jakie konkretne kroki możemy podjąć w walce z epidemią tytoniową. Edukacja i świadomość odgrywają tutaj kluczową rolę. Informowanie młodzieży o zagrożeniach związanych zarówno z paleniem tytoniu, jak i używaniem e-papierosów jest niezbędne, aby mogli podejmować świadome decyzje dotyczące własnego zdrowia.

PPIS

Inf. zam.: K. Ćwikła

 

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na Dzień Dziecka

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza osoby indywidualne (rodziny) oraz grupy zorganizowane
z placówek oświatowych z terenu powiatu leżajskiego na bezpłatne zwiedzanie wystaw Dworu Starościńskiego.

Ponadto w ramach zwiedzania zapraszamy do uczestnictwa w grze muzealnej „Muzealny Detektyw”. Poprzez poszukiwanie wskazówek, zdobywanie informacji, rozwiązywanie różnego rodzaju zadań godnych prawdziwych detektywów, odkryjecie jakie tajemnice skrywają mury Dworu Starościńskiego.

Aby je rozwiązać, będziecie musieli wyostrzyć wszystkie zmysły, być dociekliwi, spostrzegawczy i czujni, aby nie umknął Wam żaden szczegół.

Zapraszamy w dniach (w godz. otwarcie):

– 1-2 czerwca 2024 r. – osoby indywidualne (rodziny)

– 3-4 czerwca 2024 r. – grupy zorganizowane (placówki oświatowe)

 

Powyższe atrakcje są bezpłatne!

 

Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 17 240 22 35 wew. 15

 

informacje zamieściła: K. Ćwikła

 

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Ziemi Leżajskiej za nami

W ostatnią sobotę 25 maja br. w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się Noc Muzeum. Jest to jedyna taka możliwość w roku gdzie można odkrywać muzea pod osłoną nocy.

Do dyspozycji zwiedzających były udostępnione ekspozycje muzealne zarówno stałe jak i czasowe.

Podczas zwiedzania była możliwość udziału w warsztatach zabawkarskich, gdzie uczestnicy rodzinnie wykonywali drewnianą zabawkę.

W trakcie wydarzenia atrakcją dodatkową był wykład Romana Federkiewicza (historyka Muzeum) wraz z projekcją filmu z rekonstrukcji Pacyfikacji Leżajska z 28 maja 1943 roku.

Ponadto do momentu zamknięcia progów muzeum przybyli goście mieli także możliwość uczestnictwa w grze plenerowej „muzealny detektyw”, gdzie uczestnicy poprzez rozwiązywanie zawiłych zadań i zagadek poznawali historię naszego regionu.

Muzeum Ziemi Leżajskiej  serdecznie dziękuje za udział w wydarzeniu.

Informację zamieściła: K. Ćwikła

foto: MZL

Konferencja „Zaburzenia odżywiania prowadzące do depresji”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku od wielu lat podejmuje wiele inicjatyw związanych z promocją zdrowia i zdrowym stylem życia. W tym roku jednym z takich działań była organizacja powiatowej konferencji pt. ,,Zaburzenia odżywiania prowadzące do depresji’’, która odbyła się 13 maja w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Leżajsku oraz Komendą Powiatową Policji w Leżajsku. Spotkanie było przeznaczone dla dyrektorów szkół, pedagogów szkolnych, psychologów, intendentów, służb medycznych oraz rodziców.
Wydarzenie zgromadziło wielu ekspertów z różnych dziedzin, w tym: psychologów, dietetyka, pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Leżajsku oraz przedstawicieli władz samorządowych: Członka Zarządu Powiatu Leżajskiego Wandę Rakszawską-Stopyrę oraz Burmistrz Leżajska Krzysztof  Trębacz. Konferencję otworzył Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku  Janusz Nowak, który w swoim przemówieniu zaznaczył, że problem zaburzeń odżywiania dotyka coraz większej liczby osób, w tym dzieci i młodzieży, dlatego konieczne jest zintegrowane podejście do jego rozwiązania.
W trakcie prelekcji omówiono szereg kluczowych tematów:
• Angelina Podkasany – kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Leżajsku, dokonała analizy  badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczniów szkół podstawowych powiatu leżajskiego.
• Małgorzata Mazur, intendentka oraz  koordynator ds. żywienia w Urzędzie Miasta, przedstawiła samoocenę wyglądu polskich nastolatek, a także udzieliła uczestnikom lekcji edukacji żywieniowej.
• Monika Chrząstek, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku na co dzień prowadzi diagnozę i terapię psychologiczną, zajmuje się również profilaktyką oraz terapią uzależnień, w swoim wystąpieniu przekazała uczestnikom jak zaburzenia odżywiania wpływają negatywnie na rozwój dzieci i młodzieży.
• Paulina Kuduk, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku prowadzi diagnozę i trening uwagi słuchowej metodą Tomatisa, w swoim wykładzie dowiodła, iż ta metoda jest niezwykle skuteczna podczas pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami.
• Mł. asp. Daniel Żak z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku podczas swojej prelekcji odniósł się do cyberzagrożeń oraz uzależnień, które mogą powodować zaburzenia, nie tylko odżywiania. Przekazał również kilka wskazówek dot. niepokojącego zachowania wśród dzieci i młodzieży.
Podczas podsumowania konferencji swoimi przemyśleniami podzieliła się Dorota Gibała, zastępca Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie oraz Wojciech Kostek, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Leżajsku. Konferencja przebiegła w miłej atmosferze. Prelekcje były interesujące i merytoryczne, co przyczyniło się do pozytywnego odbioru wydarzenia. Tematyka zaburzeń odżywiania jest niezwykle ważna dla zdrowia dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę, a także zdobyć nowe informacje na ww. temat.
PSSE
Informację zamieściła: Natalia Nowicka

II sesja Rady Powiatu Leżajskiego

22 maja w sali obrad Rady Powiatu Leżajskiego odbyła się II sesja Rady Powiatu Leżajskiego

Po przyjęciu protokołu z I sesji Rady Powiatu oraz porządku obrad radni podjęli uchwały w sprawie:
– wyboru Przewodniczącego i pozostałych członków Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Leżajskiego,
– wyboru Przewodniczącego i pozostałych członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Leżajskiego,
– ustalenia zakresu działania Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Powiatu,
– ustalenia zakresu działania Komisji Spraw Społecznych,
– ustalenia składu osobowego Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Powiatu,
– ustalenia składu osobowego Komisji Spraw Społecznych,
– zmian w wieloletniej prognozie finansowej Powiatu Leżajskiego,
– wprowadzenia zmian w budżecie Powiatu na 2024 r.

Następnie zapoznali się z „Oceną zasobów pomocy społecznej za 2023 rok” i sprawozdaniem z realizacji Programu Współpracy Powiatu Leżajskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za 2023 rok.

Ponadto starosta przedstawił informację na temat stanu realizacji prac scaleniowych w Gminie Grodzisko Dolne, informację o zadaniu inwestycyjnym pn. „Rozbudowa kompleksu i przebudowa istniejącego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. św. Jana Pawła II w Leżajsku” oraz sprawozdanie z prac Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

 

Kurier Powiatowy 5/2024

Zapraszamy do lektury majowego wydania „Kuriera Powiatowego”. W numerze m.in.: powstają nowe questy dla powiatu leżajskiego, młodzi strzelcy złożyli przyrzeczenie na sztandar, przedstawiciele leżajskiego WTZ na międzynarodowym konkursie kulinarnym osób z niepełnosprawnościami Cupi’s Spoon, trzecia część historii katastrofy bombowca Halifax JPP 224 nad Tarnogórą – 1944 r., kolejna część relacji Ireneusza Wołka z niezwykłych i tajemniczych miejsc w Polsce.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych – 22 maja

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym.

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze/3 ZMIANA
Obszar (w nawiasie numer ostrzeżenia dla powiatu): powiaty: jarosławski (51), leżajski (48), łańcucki (48), niżański (52), przemyski (50), Przemyśl (49), przeworski(50), stalowowolski(52), Tarnobrzeg(52), tarnobrzeski(52)
Ważność: od godz. 13:38 22 maja 2024 do godz. 2:00 23 maja 2024
Prawdopodobieństwo: 75%
Przebieg Obserwuje się i nadal prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 80 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.

Uwagi: Kontynuacja ostrzeżenia z wyższym stopniem.

ZK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Wystartował Podkarpacki Fundusz Rozwoju

15 maja wystartował Podkarpacki Fundusz Rozwoju. Jest to trzyletni projekt Fundacji Fundusz Lokalny SMK, którego głównym celem jest rozwój i wzmacnianie wspólnot lokalnych województwa podkarpackiego poprzez umożliwienie obywatelkom i obywatelom realizację oddolnych inicjatyw, odpowiadających na lokalne potrzeby i aspiracje rozwojowe młodych organizacji,  jak i grup nieformalnych podejmujących działania społeczne i obywatelskie.

Podstawową dotacją rozwojową jest dotacja w wysokości 7500 zł na uruchomienie inicjatywy oraz dodatkowy grant (bon rozwojowy) w kwocie 1000 zł na rozwój grupy.

Są to granty dla grup, które zrealizowały inicjatywy społeczne również w 2023 r.

Szczegółowe informacje, dokumenty do pobrania oraz regulamin znajdują się  na stronie projektu.

Fundacja Fundusz Lokalny SMK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Konferencja „Przemysł przyszłości szansą małych miejscowości”

Powiatowy Urząd Pracy w Leżajsku, Fundacja Platform Przemysłu Przyszłości w Radomiu, Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Leżajsku zapraszają do udziału w konferencji „Przemysł przyszłości szansą małych miejscowości”, która odbędzie się 29 maja o godz. 9.00 w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku.

Wstęp bezpłatny.

PUP w Leżajsku

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Udany występ zawodników LKKK na XXVI Turnieju Karate Kyokushin w Józefowie

11 maja siedmioosobowa reprezentacja Leżajskiego Klubu Kyokushin Karate wzięła udział w XXVI turnieju Karate Kyokushin w Józefowie, który odbywał w hali Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji.

Drużyna w składzie: Wojciech Rychel, Jakub Woźny, Stanisław Stachula, Michał Kuryś, Filip Baran, Nikola Jaśkiewicz i Patrycja Kręcidło wywalczyła 6 miejsc na podium. Był to ostatni i bardzo udany sprawdzian przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy Karate Kyokushin w Turcji.

Najlepiej w tych zawodach wypadli zdobywając pierwsze miejsca Michał Kuryś i Jakub Woźny. Na drugich miejscach podium w swoich kategoriach stanęli Wojciech Rychel i Stanisław Stachula, zaś trzecie miejsce na podium należało do Patrycji Kręcidło i Filipa Barana.

W zawodach, których organizatorem był KSW bushi i shihan Paweł Juszczyk uczestniczyło 545 karateków, reprezentujących 44 kluby z terenu całej Polski oraz Czech, Łotwy i Ukrainy. Kierownikiem leżajskiej ekipy był shihan Dariusz Burda, a sędzią Aleksandra Koszałka.

Udział w zawodach możliwy był dzięki wsparciu Powiatu Leżajskiego oraz Urzędu Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

LKKK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych 22-25 maja

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie  ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym.

I doba

Obszar: województwo podkarpackie
Ważność: od godz. 07:30 22 maja 2024 (środa) do godz. 07:30 23 maja 2024 (czwartek)
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze/2
Kryteria: Burze z opadami deszczu 35-55 mm lub porywami wiatru o prędkości 85-115 km/h. Lokalnie grad.

II doba

Obszar: województwo podkarpackie
Ważność (cz. urz.): od godz. 07:30 23 maja 2024 (czwartek) do godz. 07:30 24 maja 2024 (piątek)
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze/1 (wszystkie powiaty)
Kryteria: Burze z opadami deszczu 20-35 mm lub porywami wiatru o prędkości 70-85 km/h. Lokalnie grad.

III doba

Obszar: województwo podkarpackie
Ważność (cz. urz.): od godz. 07:30 dnia 24 maja 2024 (piątek) do godz. 07:30 dnia 25 maja 2024 (sobota)
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze/1 (wszystkie powiaty)
Kryteria: Burze z opadami deszczu 20-35 mm lub porywami wiatru o prędkości 70-85 km/h. Lokalnie grad.

ZK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych 20 maja

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym.

Zjawisko: Burze/2 ZMIANA
Ważność: od godz. 12:00 dnia 20 maja 2024 do godz. 22:00 dnia 20 maja 2024
Prawdopodobieństwo: 80%
Obszar: powiat leżajski
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, miejscami grad.

ZK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka
Grafika: RCB