Zamknij mobilną wersję WCAG

1 sierpnia zawyją syreny – Cześć i Chwała Bohaterom!

1 SIERPNIA ZABRZMIĄ SYRENY

Starosta Leżajski informuje, iż w dniu 1 sierpnia 2024 r., o godz. 17:00 na terenie powiatu leżajskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe w celu upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Nadany zostanie sygnał ciągły, trwający jedną minutę. Jest to sygnał ćwiczebny, dlatego prosimy mieszkańców o zachowanie spokoju i niepodejmowanie z tego tytułu żadnych działań.

Włączenie syren w ramach treningu Systemu Wykrywania i Alarmowania odbywa się na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2024 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2024 r., poz. 290).

ZK

Informacje zamieściła: Sylwia Szostek

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym.

Zjawisko/stopień zagrożenia: Upał/2
Obszar (w nawiasie numer ostrzeżenia dla powiatu): powiaty: brzozowski(101), dębicki(92), jarosławski(98), jasielski(112), kolbuszowski(92), Krosno(106), krośnieński(115), leżajski(93), lubaczowski(96), łańcucki(94), mielecki(90), niżański(93), przemyski(99), Przemyśl(98), przeworski(96), ropczycko-sędziszowski(94), rzeszowski(96), Rzeszów(96), stalowowolski(93), strzyżowski(101), Tarnobrzeg(93), tarnobrzeski(93) Ważność: od godz. 12:00 dnia 27 lipca 2024 do godz. 17:00 dnia 28 lipca 2024
Prawdopodobieństwo: 30%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C.

ZK

Informację zamieściła: Sylwia Szostek

Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na Powiatowy Piknik Patriotyczny z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, który odbędzie się 1 sierpnia 2024 r. (tj. czwartek) na dziedzińcu muzeum. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Leżajski Zdzisław Leśko.

W programie:

Godz. 16:00 – Występy artystyczne:
• Zespół Pieśni i Tańca „Zagrodzianie” z Brzózy Królewskiej,
• Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Leżajsku,
• Grupa Wokalna „Zawirowani w pasji”,
• Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej

Godz. 17:00 – Godzina „W”
Syreny alarmowe – minuta ciszy, odpalenie rac, wypuszczenie balonów w barwach narodowych
Uroczyste otwarcie pikniku

Godz. 17:15
„Historia jej życia” – muzyczna opowieść piosenkami Edith Piaf – pod egidą Teatru Muzycznego „Broadway”. Wystąpią: Katarzyna Kasperek – wokal, Stanisław Osip – akordeon, Bogusław Rup – kontrabas, Franciszek Kostek – klarnet.
Atrakcje – punkty promocyjne i pokaz sprzętu:
• Policja z KPP w Leżajsku,
• Straż Pożarna z KP PSP w Leżajsku,
• Służba Więzienna z Zakładu Karnego w Rzeszowie,
• JS 2035 Leżajsk,
• ZHP Hufiec Leżajsk,
• 18 Pułk Saperów z Niska,
• PSSE w Leżajsku (Sanepid),
• SP ZOZ w Leżajsku (m.in. pomiar ciśnienia, glukozy),
• Koło Gospodyń Wiejskich z Łukowa,
• bezpłatna wojskowa grochówka z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku,
• pokaz pierwszej pomocy,
• malowanie twarzy,
• bezpłatny dmuchaniec dla dzieci

Zapraszamy.

MZL

Informacje zamieściła: Sylwia Szostek

IV Festiwal Kultury Lasowiackiej w Muzeum Ziemi Leżajskiej

IV Festiwal Kultury Lasowiackiej to organizowane przez Województwo Podkarpackie wielotematyczne święto kultury ludowej Lasowiaków – grupy etnograficznej żyjącej na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Wśród wydarzeń festiwalowych są prezentacje: tradycyjnego tańca i muzyki lasowiackiej, pieśni lasowiackiej, obrzędowości, kuchni i rzemiosła Lasowiaków. Przewidziano atrakcje dla dzieci i dorosłych w formie zabaw, konkursów, stoisk z prezentacjami lokalnych wytwórców. W każdej z jedenastu festiwalowych miejscowości królują muzyka – koncerty kapel i zespołów, potańcówki na drewnianej podłodze. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest bezpłatny.

Organizatorami IV Festiwalu Kultury Lasowiackiej 2024 są: Województwo Podkarpackie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

W ramach festiwalu, 21 lipca, w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyło się wydarzenie pt. „Zabawka leżajska symbolem lasowiackiej tradycji”. Placówka przygotowała w tym celu wiele atrakcji. W godz. 15:00-19:00 można było zwiedzić ekspozycję etnograficzno-zabawkarską z tradycyjnymi zabawkami leżajskimi i uczestniczyć w warsztatach tematycznych prowadzonych przez pracowników muzeum przy pomocy wolontariuszek pt.: „Kurki dziobiące”, „Lasowiacki wianek bibułkowy”, „Woskowe cuda” oraz „Kubek z lasowiackim motywem”. Uczestnicy warsztatów zamieniali się w małych zabawkarzy i wykonywali zabawkę ruchomą, pletli wianek, ozdabiali kubek w motywy lasowiackie czy wykonywali świecę z węzy pszczelej.

W tym czasie na dziedzińcu muzeum, można było odwiedzić stoiska przygotowane przez Czesławę Zawadzką z Przychojca:
• „Zagroda mleczna”, w której prezentowano tradycyjny wyrób masła, produkcję sera oraz każdy mógł spróbować swoich sił w dojeniu krowy.
• ” Od ziarenka do bochenka” – gdzie przedstawiono tradycyjny proces wyrobu pieczywa i proziaków oraz wyrabiano, a także wypiekano własne proziaki.

W kąciku edukacyjnym „U pszczelarza” można było zaobserwować życie pszczół w ulu oraz opiekę nad nimi. Prezentację narzędzi wszystkiego, z czym związany jest zawód pszczelarza prowadził Sylwester Młynarczyk.
Na stoisku „Drewniany Świat” ceniony zabawkarz naszego regionu Jan Dudziak z Brzózy Stadnickiej wraz z żoną prezentowali swoje wyroby oraz przedstawiali proces produkcji tradycyjnych zabawek drewnianych.
Ponadto na stoisku wyrobów rękodzielniczych wystawiono m.in. witrażyki, kartki zdobione suszonymi kwiatami oraz karteczki okolicznościowe wykonane metodą quling.

Na stoiskach Koła Gospodyń Wiejskich ”Brzozaki” z Brzózy Królewskiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Łukowianie” z Łukowej, uczestnicy wydarzenia mogli degustować specjały kuchni lasowiackiej: zawijaki, ryzioki, kasioki, kacapoły, amoniaczki, kapuśniaki, jaglaki, chleb ziołowy, roladę z jabłkiem i ciastka z cukrem.

Po uroczystym otwarciu festiwalu o godz. 16:00, na plenerowej scenie na dziedzińcu muzeum zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich: „Brzozoki” z Brzózy Królewskiej oraz „Łukowianie” z Łukowej, które przedstawiły krótkie programy artystyczne nawiązujące do tradycji lasowiackich.

Następnie w wykładzie na temat Lasowiaków Roman Federkiewicz, historyk i pracownik MZL, przybliżył genezę Lasowiaków, wyjaśnił nazwę Lasowiacy/Lesioki, oraz przedstawił legendę o Lasowiackim sercu.

Po wykładzie miał miejsce dalszy ciąg występów artystycznych. Wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku. Zaśpiewali i zagrali piosenki ludowe: Malarzyku”, „Zasiołam se ogrodecek”, „Matulu moja”, „Powiadają ludzie”, „W gaiku zielonym”, „Stoi w polu grusza”, „Lipka” oraz „Jaś i Zosia” wraz z zespołem Pieśni i Tańca „SAN”.

Przygotowaniem wokalnym zajęła się Iwona Ćwikła, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku, w kapeli przygrywali uczniowie szkoły: I skrzypce: Milena Wiatr i Nikola Nazar, II skrzypce: Hanna Korpal i Julia Rubin, klarnety: Lena Janda i Katarzyna Pisarczyk wraz z dyrektorem szkoły Stanisławem Jaworskim grającym na akordeonie.

Na koniec wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „San” działający w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku wraz z kapelą w składzie: skrzypce – Milena Wiatr, klarnet – Katarzyna Pisarczyk, akordeon – Marek Hałas, kontrabas – Konrad Kycia. W repertuarze znalazły się piosenki ludowe: „Jaś i Zosia” – we współpracy z z kapelą szkoły muzycznej, „Drożyna”, „Szesnaście Roków”, „Żebyś mnie kochała” – melodia z Leżajska, „Pił konik wodę”, piosenka na wyjście oraz tańce lasowiackie: polka hurra, walczyk „Grębowskie dzwony”, krakowiaczek, „W lesie chusty prała”, polka w lewo, polka bez nogę, polka z przytupem.

W wydarzeniu, poza licznie przybyłymi mieszkańcami powiatu leżajskiego i nie tylko, udział wzięli m.in.:  dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Damian Drąg, radny Sejmiku Województwa PodkarpackiegoMarek Ordyczyński, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Wanda Rakszawska-Stopyra, podkarpacki wicekurator oświaty dr Dariusz Półćwiartek oraz przewodnicząca Rady Powiatu Leżajskiego Monika Milo .

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Kurier Powiatowy 7-8/2024

Zapraszamy do lektury wakacyjnego wydania „Kuriera Powiatowego”. W numerze m.in. wywiad z nowym dyrektorem leżajskiego szpitala Jerzym Jamą, ostatni odcinek historii o katastrofie bombowca Halifax JPP 224 nad Tarnogórą w 1944 r, autorstwa Romana Federkiewicza, nowe questy Powiatu Leżajskiego, Hollender odkryty na nowo i kolejna relacja Ireneusza Wołka z Amazonii.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Nowe questy Powiatu Leżajskiego już dostępne

Od kilku lat na terenie powiatu leżajskiego powstają questy – tematyczne, nieoznakowane szlaki turystyczne, w tworzeniu których samorząd powiatowy współpracuje z Fundacją Questingu z Bałtowa. Niedawno światło dziennie ujrzały dwa nowe questy.

Pierwszy z nowo powstałych questów „Biłem Twoim sercem ziemio” to opowieść o życiu i twórczości Tadeusza Hollendera, poety urodzonego w Leżajsku, rozstrzelanego przez gestapo w ruinach warszawskiego getta w 1943 r. (więcej o poecie i jego biografii autorstwa prof. Tadeusza Lubelskiego w najbliższym numerze „Kuriera Powiatowego”).

Drugi quest, „Pamięci ofiar pacyfikacji Leżajska”, jak sama nazwa wskazuje, opowiada o wybranych wątkach pacyfikacji miasta, w wyniku której życie straciło kilkudziesięciu jego mieszkańców.

Premiera nowych ścieżek questowych, podobnie do roku ubiegłego, odbyła się w formie konkursu ogłoszonego przez Powiat Leżajski na Facebooku. Zadaniem questowiczów, w myśl zasady: kto pierwszy, ten lepszy, było jak najszybsze przejście ścieżki i poprawne rozwiązanie wszystkich rebusów oraz zagadek.

Na chętnych do questowania nie trzeba było długo czekać, bo już pierwszego dnia trwania konkursu wyłonieni zostali zwycięzcy. I miejsce przypadło Łukaszowi i Cezaremu Mazurkom, II miejsce zdobył Grzegorz Baryga, a III – Magdalena Wylaź.

Questy są już dostępne zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. W wersji papierowej można znaleźć je w:
– Wydziale Promocji Starostwa Powiatowego w Leżajsku (ul. M. Skłodowskiej-Curie 8, II piętro, pokój 207);
– Muzeum Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 20);
– Punkcie Informacji Turystycznej w Leżajsku (Rynek 38).

W wersji cyfrowej dostępne są na stronie www Starostwa Powiatowego w Leżajsku, w zakładce QUESTY.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Międzynarodowe Zawody Modeli Latających na Uwięzi w Wierzawicach

W dniach 27-29 czerwca Wierzawice stały się areną emocjonujących zmagań w ramach zawodów zaliczanych do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata modeli latających na uwięzi. Wydarzenie przyciągnęło prawie 100 zawodników z dziewięciu krajów Europy, w tym aktualnych Mistrzów Świata i Europy, zapewniając rywalizację na najwyższym światowym poziomie.

Zawody odbyły się pod patronatem Gminy Leżajsk, Powiatu Leżajskiego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach projektu Podkarpackie – przestrzeń otwarta na sport – promocja województwa poprzez inicjatywy sportowe i wydarzenia związane z aktywną formą spędzania czasu. Dzięki wsparciu tych instytucji, organizatorzy mogli zapewnić doskonałą infrastrukturę oraz warunki do rywalizacji, co spotkało się z pełną satysfakcją uczestników.

Znakomicie spisali się zawodnicy Klubu Modelarskiego im. Eugeniusza Kujana, którzy zajęli czołowe miejsca w różnych kategoriach. Ich sukcesy są dowodem na wysoki poziom szkolenia i talentu, który rozwija się w tym klubie. Osiągnięcia członków klubu zasługują na szczególne uznanie, biorąc pod uwagę silną konkurencję ze strony zagranicznych zawodników.

Podczas zawodów nie zabrakło emocji i spektakularnych pokazów umiejętności. Zawodnicy rywalizowali w różnych kategoriach, prezentując precyzyjne manewry i imponujące prędkości swoich modeli. Publiczność miała okazję podziwiać niezwykłe widowisko, które dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń.

Organizacja zawodów była na najwyższym światowym poziomie, co zostało docenione zarówno przez zawodników, jak i kibiców. Doskonała infrastruktura oraz sprzyjające warunki pogodowe przyczyniły się do wyjątkowej atmosfery zawodów, które przebiegły bez zakłóceń.

Sukces zawodników z Wierzawic, a także wysoki poziom organizacyjny całej imprezy, przyczyniają się do rosnącej popularności modelarstwa na uwięzi w Polsce. To również dowód na to, że lokalne kluby modelarskie potrafią nie tylko rywalizować z najlepszymi, ale także organizować wydarzenia na międzynarodowym poziomie.

Zawody w Wierzawicach z pewnością zostaną zapamiętane jako jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu sportowym modelarstwa na uwięzi w 2024 roku. Osiągnięcia zawodników Klubu Modelarskiego im. Eugeniusza Kujana będą inspiracją dla młodych modelarzy, a samo wydarzenie przyczyni się do dalszego rozwoju tej pasjonującej dyscypliny sportu w naszym kraju.

Fotorelacja oraz wyniki rywalizacji na www.f2wierzawice.pl .

ML

Informację zamieściła: Sylwia Szostek

 

19 lipca zawyją syreny alarmowe

Starosta Leżajski informuje, że 19 lipca br. (piątek) między godziną 14:00 a 15:30, z powodu prac związanych z przeglądem i konserwacją powiatowego systemu ostrzegania i alarmowania ludności na terenie Leżajska i gminy Leżajsk, zostaną włączone syreny alarmowe na czas 1 minuty.

Prosimy o zachowanie spokoju  i niepodejmowanie żadnych działań po usłyszeniu sygnału.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Zarząd Powiatu Leżajskiego podpisał umowy z PFRON na dofinansowanie kolejnych projektów

Pod koniec grudnia ubiegłego roku do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Leżajsku wpłynęło zaproszenie do uczestnictwa w programie PFRON pn. „Program wyrównywania różnic między regionami III”. W styczniu na mocy oświadczenia złożonego w oddziale PFRON w Rzeszowie Powiat Leżajski przystąpił do realizacji programu w 2024 r. Jego celem jest wyrównywanie szans oraz zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących regiony słabiej rozwinięte gospodarczo i społecznie. W ramach programu PFRON przyznaje dofinansowania m.in. na likwidację barier architektonicznych w urzędach, placówkach edukacyjnych oraz likwidację barier transportowych.

Powiat Leżajski uczestniczy w programie już po raz kolejny. 12 lipca w siedzibie podkarpackiego oddziału PFRON w Rzeszowie odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie projektów zgłoszonych do programu przez samorząd w bieżącym roku. Powiat Leżajski reprezentowali Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Wanda Rakszawska-Stopyra oraz Skarbnik Powiatu Leżajskiego Jolanta Marciniak.

Tym razem dofinansowanie otrzymały trzy projekty:
– Sprawny i bezpieczny dojazd – zakup samochodu dziewięcioosobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich dla Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Grodzisku Dolnym – kwota dofinansowania projektu ze środków PFRON wynosi 144 000 zł;
– Zakup dziewięcioosobowego busa dla wychowanków SOSW im. św. Jana Pawła II w Leżajsku przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich – kwota dofinansowania to również 144 000 zł.
– Modernizacja sposobu zasilania w energię elektryczną budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział Leżajsk – montaż instalacji fotowoltaicznej i zakup wyposażenia – dofinansowanie opiewa na kwotę 174 927,76 zł.

W przypadku pierwszego i drugiego projektu maksymalny procentowy udział środków PFRON w kosztach realizacji to 85%, zaś w projekcie trzecim udział ten wynosi 80%. Pozostała różnica procentowa to wkład własny beneficjentów.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym.

Zjawisko/stopień zagrożenia: BURZE/2
Obszar: powiaty: bieszczadzki(117), brzozowski(96), dębicki(87), jarosławski(92), jasielski(107), kolbuszowski(86), Krosno(100), krośnieński(108), leski(116), leżajski(87), lubaczowski(90), łańcucki(88), mielecki(85), niżański(87), przemyski(93), Przemyśl(92), przeworski(90), ropczycko-sędziszowski(89), rzeszowski(90), Rzeszów(90), sanocki(113), stalowowolski(87), strzyżowski(95), Tarnobrzeg(87), tarnobrzeski(87)
Ważność: od godz. 08:40 dnia 16.07.2024 do godz. 22:00 dnia 16.07.2024
Prawdopodobieństwo: 90%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad.

oraz

Zjawisko/stopień zagrożenia: UPAŁ/2
Obszar: powiaty: bieszczadzki(110), brzozowski(89), dębicki(82), jarosławski(86), jasielski(101), kolbuszowski(81), Krosno(93), krośnieński(101), leski(109), leżajski(81), lubaczowski(83), łańcucki(82), mielecki(80), niżański(82), przemyski(86), Przemyśl(85), przeworski(84), ropczycko-sędziszowski(84), rzeszowski(84), Rzeszów(84), sanocki(107), stalowowolski(82), strzyżowski(89), Tarnobrzeg(82), tarnobrzeski(82)
Ważność: od godz. 13:06 dnia 13.07.2024 do godz. 20:30 dnia 17.07.2024
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna od 32°C do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 23°C.
Uwagi: Możliwość podniesienia stopnia zagrożenia. Ostrzeżenie może być kontynuowane.

ZK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi.

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze/2
I doba
Obszar: Województwo podkarpackie Ważność: od godz. 07:30 dnia 13.07.2024 (sobota) do godz. 07:30 dnia 14.07.2024 (niedziela) Przebieg: Burze z opadami deszczu 35-55 mm lub porywami wiatru o prędkości 85-115 km/h. Lokalnie grad.
II doba
Obszar: Województwo podkarpackie
Ważność: od godz. 07:30 dnia 14.07.2024 (niedziela) do godz. 07:30 dnia 15.07.2024 (poniedziałek)
Przebieg: Burze z opadami deszczu 35-55 mm lub porywami wiatru o prędkości 85-115 km/h. Lokalnie grad.

oraz

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał/2
I doba
Obszar powiaty: Województwo podkarpackie Ważność: od godz. 07:30 dnia 13.07.2024 (sobota) do godz. 07:30 dnia 14.07.2024 (niedziela)
Przebieg: Temperatura maksymalna 30-34°C, temperatura minimalna w nocy od 18°C.
II doba
Obszar/powiaty: województwo podkarpackie
Ważność: od godz. 07:30 dnia 14.07.2024 (niedziela) do godz. 07:30 dnia 15.07.2024 (poniedziałek)
Przebieg: Temperatura maksymalna 30-34°C, temperatura minimalna w nocy od 18°C.
III doba
Obszar powiaty: Województwo podkarpackie Ważność: od godz. 07:30 dnia 15.07.2024 (poniedziałek) do godz. 07:30 dnia 16.07.2024 (wtorek) Przebieg: Temperatura maksymalna 30-34°C, temperatura minimalna w nocy od 18°C.
IV doba
Obszar powiaty: województwo podkarpackie
Ważność: od godz. 07:30 dnia 16.07.2024 (wtorek) do godz. 07:30 dnia 17.07.2024 (środa)
Przebieg: Temperatura maksymalna 30-34°C, temperatura minimalna w nocy od 18°C.

Uwagi: Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych jest informacją orientacyjną. Wydawanie depeszy OSTRZEŻENIE unieważnia i anuluje wszystkie informacje dotyczące tego samego okresu i zjawiska zawarte w prognozie. Sprawdź aktualne ostrzeżenia oraz tekstową prognozę synoptyczną.

ZK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Spotkanie Podkarpackiego Okrągłego Stołu ds. Pożytku Publicznego

Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Federacja Organizacji Obywatelskich „PARASOL” zapraszają na Spotkanie Podkarpackiego Okrągłego Stołu ds. Pożytku Publicznego, które odbędzie się 15 lipca 2024 r. o godz. 11.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego ul. Towarnickiego 3a, Rzeszów.

Zapraszamy wszystkich Państwa, przedstawicielki i przedstawicieli podkarpackich organizacji pozarządowych na spotkanie Okrągłego Stołu.

Celem spotkania jest zebranie oczekiwań ze strony organizacji pozarządowych, w jaki sposób zmienić przepisy prawne, aby były one jak najbardziej przyjazne społecznikom i stanowiły impuls do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Pomysł Okrągłych Stołów ma służyć powstaniu pakietu zmian ustawowych pod hasłem: „Konstytucji dla społeczeństwa obywatelskiego”.

Liczymy na Wasze doświadczenie, pomysłowość i odwagę w kreowaniu nowej rzeczywistości przyjaznego otoczenia prawnego dla organizacji. W trakcie spotkania będziemy również rozmawiać na temat możliwości finansowania „capacity building” w ramach Programu Fundusze Europejskich dla Podkarpacia.
Szczegółowych informacji udziela: Maciej Kunysz- amicusmk@gmail.com

Program Podkarpackiego Okrągłego Stołu ds. Pożytku Publicznego

11.00 – 12.30 Przywitanie gości i wprowadzenie do części warsztatowej.
12.30 – 13.20 Praca warsztatowa w grupach tematycznych (m.in. formy prawne, formalności i otoczenie w działaniu organizacji, współpraca z administracją, pożytek publiczny, sprawozdawczość, księgowość, dialog obywatelski, reprezentatywność sektora pozarządowego, wolontariat – swobody działalności NGO w obszarze wolontariatu).
14.00 – 14.20 Podsumowanie wskazanych rekomendacji.

Organizatorzy:
• Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego,
• Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych
Partnerzy:
• Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego,
• Podkarpacka Federacja Organizacji Obywatelskich „PARASOL”.

Patronat honorowy:
• Agnieszka Buczyńska – Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
• Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego

RDPPWP

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Powiatowy Inspektor Weterynarii apeluje: zadbaj o swoje zwierzęta podczas upałów

Powiatowy Inspektor Weterynarii apeluje o zapoznanie się ze wskazówkami dotyczącymi zadbania o zwierzęta podczas upałów:
– zapewnij dostęp do zacienionych miejsc dla zwierząt domowych i gospodarskich,
– zadbaj o stały dostęp do świeżej wody,
– zapewnij skuteczną wentylację pomieszczeń i pojazdów dla zwierząt,
– unikaj przewożenia zwierząt,
– ogranicz ich aktywność fizyczną podczas upałów,
– nigdy nie zostawiaj zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

PIW w Leżajsku

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi.

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze/3
Obszar (w nawiasie numer ostrzeżenia dla powiatu): powiaty: bieszczadzki (111), brzozowski (91), jarosławski (87), leski (110), leżajski (82), lubaczowski (85), łańcucki (83), przemyski (88), Przemyśl (87), przeworski (85), rzeszowski (85), Rzeszów (85), sanocki (108)
Ważność: od godz. 13:00 dnia 11.07.2024 do godz. 21:00 dnia 11.07.2024
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 60 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Lokalnie grad.
IMGW-PIB wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia o burzach
Uwagi: Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową stopień ostrzeżenia może zostać zmieniony.
oraz
Zjawisko/Stopień zagrożenia: Upał/2
Obszar powiaty: leżajski (81), lubaczowski (83), łańcucki (82), mielecki (80), niżański (82), przemyski (86), Przemyśl (85), przeworski (84), ropczycko-sędziszowski (84), rzeszowski (84), Rzeszów (84), stalowowolski (82), strzyżowski (89), Tarnobrzeg (82), tarnobrzeski (82)
Ważność: od godz. 11:30 dnia 09.07.2024 do godz. 20:30 dnia 13.07.2024
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna we wtorek i środę 09-10.07 od 28°C do 31°C, w kolejne dni od 32°C do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 23°C.
Uwagi: Możliwość podniesienia stopnia zagrożenia. Ostrzeżenie może być kontynuowane.

ZK

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

V edycja Zlotu Pojazdów Różnych „KLAMOT” 2024

Wraz z Gminą Kuryłówka, Słoneczną Californią, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Kuryłówce zapraszamy na kolejną edycję Zlotu Pojazdów Różnych KLAMOT 2024.

W programie:

3 sierpnia (Sobota)
– 20:00 – POGORIA
– 21:30 – OFFENSYWA

4 sierpnia (Niedziela) – DZIEŃ ZLOTU
– 11:00-18:00 – rejestracja uczestników Zlotu
– 14:00-20:00 – loty śmigłowcem
– 14:30 – I pokaz flyboarding
– 16:00 – II pokaz flyboarding
– 17:00 – losowanie lotu śmigłowcem
– 17:30 – Orkiestra Dęta GOK na alejkach
– 18:30 – III pokaz flyboarding
– 19:00 – kapela WOCCH
– 20:00 – „Wspomnienie Witka”
– 20:30 – Night Show Flyboarding
– 21:00 – koncert BIG CYC

Ponadto: konkursy, foodtrackowa wioska, mobilny plac zabaw

Prosimy o zapoznanie się z mapą imprezy i związanymi z nią utrudnieniami w ruchu drogowym (do pobrania poniżej).

GOK Kuryłówka

Informację zamieściła: Natalia Nowicka