Zamknij mobilną wersję WCAG

MZL zaprasza na koncert patriotyczny „Radośni z wolności, dumni z polskości”

Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Trójcy Świętej w Leżajsku oraz dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej zapraszają na koncert patriotyczny „Radośni z wolności, dumni z polskości” z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Starosty Leżajskiego Zdzisława Leśki.

Koncert odbędzie się w niedzielę 10 listopada br. o godz. 16.45 (po mszy św. rozpoczynającej się o godz. 16.00 w leżajskiej farze).

Podczas koncertu wystąpią:
– Chór „Cantiamo” pod dyr. Barbary Kuczek,
– „Impresja” – chór kameralny seniorów z Leżajska,
– Grupa wokalna „Zawirowani w pasji”,
– Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej,
– Chór i zespół Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku oraz Niepaństwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Leżajsku.

Wstęp wolny.

MZL

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

IX sesja Rady Powiatu Leżajskiego

30 października w sali obrad Rady Powiatu Leżajskiego odbyła się IX sesja Rady. Po przyjęciu porządku obrad i protokołów z VII i VIII sesji radni zapoznali się z:
– informacją o stanie realizacji zadań oświatowych Powiatu Leżajskiego za rok szkolny 2023/2024,
– informacją o organizacji szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Leżajski w roku szkolnym 2024/2025,
– sprawozdaniem z realizacji „Programu Opieki nad Zabytkami Powiatu Leżajskiego na lata 2022-2025” – za lata 2022-2023.
W dalszej części spotkania radni  podjęli uchwały w sprawie:
– ogłoszenia obowiązujących w 2025 roku maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdów z dróg powiatu leżajskiego oraz ich parkowanie na parkingu strzeżonym,
– oceny zabezpieczenia przeciwpowodziowego Powiatu Leżajskiego za 2023 rok,
– udzielenia pomocy finansowej dla Miasta i Gminy Nowa Sarzyna na realizację zadania pn. „dofinansowanie zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Wola Zarczycka”,
– udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Grodzisko Dolne na realizację zadania pn. „dofinansowanie zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Dolnym”,
– udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Grodzisko Dolne na realizację zadania pn. „dofinansowanie zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Górnym”,
– wprowadzenia zmian w budżecie Powiatu na 2024 r.

Ponadto radni zapoznali się z informacją z analizy oświadczeń majątkowych i sprawozdaniem starosty z prac Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Mistrzostwa Europy Okrętów w Navidze 2024: sukces modelarza z gminy Leżajsk w Burgas

W dniach 9-15 września 2024 roku Bułgaria gościła jedną z najważniejszych imprez dla miłośników modelarstwa okrętowego – Mistrzostwa Europy Okrętów w Navidze w klasie C. W malowniczym mieście Burgas na nadmorskim wybrzeżu spotkali się zapaleni modelarze z różnych zakątków Europy, a wśród nich reprezentanci Polski, którzy mieli zaszczyt uczestniczyć w tym prestiżowym wydarzeniu.

Mieszkaniec gminy Leżajsk, Andrzej Marchwicki, jako uczestnik ogólnopolskich zawodów, otrzymał powołanie do kadry oraz szansę wzięcia udziału w Mistrzostwach Europy, co było ogromnym wyróżnieniem. W zawodach oprócz ekipy z Polski wzięły udział także drużyny z Bułgarii, Republiki Czech, Kazachstanu, Ukrainy, Chorwacji, Rumunii, Holandii i Włoch. Uczestnictwo zespołów z różnych krajów sprawiło, że zawody nabrały międzynarodowego charakteru, a rywalizacja była na niezwykle wysokim poziomie.

Mistrzostwa rozpoczęły się 9 września uroczystym otwarciem, podczas którego odegrano Międzynarodowy hymn Navigi a także odbyła się część artystyczna, która wprowadziła uczestników w atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia. W kolejnych dniach zawodnicy przystąpili do obrony swoich modeli przed komisją sędziowską. Każdy uczestnik musiał zaprezentować swój model, przedstawiając plany oraz odpowiadając na pytania związane z konstrukcją i pomysłem na dany projekt.

Andrzej Marchwicki miał zaszczyt bronić modeli w klasie C6. W konkurencji wystawił dwa modele w skali 1/350 – IJN Kongo oraz IJN Nagato, które wymagały bardzo starannego wykonania i dbałości o detale. Obu modelom udało się uzyskać doskonałe wyniki: 97.33 pkt, co dało modelarzowi upragnione dwa złote medale. To ogromne osiągnięcie, a także potwierdzenie ciężkiej pracy oraz pasji, jaką wkłada w modelarstwo.

Zakończenie Mistrzostw Europy i ceremonia rozdania medali miała miejsce 15 września 2024 roku. Udział w Mistrzostwach to nie tylko rywalizacja, ale również możliwość wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych znajomości i budowania międzynarodowej społeczności pasjonatów modelarstwa okrętowego.

Sponsorem wyjazdu na Mistrzostwa była m.in. Gmina Leżajsk.

GL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Zapraszamy na powiatowe obchody Święta Niepodległości

Wraz z Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku zapraszamy 11 listopada (poniedziałek) do udziału w powiatowych obchodach 106. rocznicy odzyskania niepodległości.

Program:
– Godz. 12:00 – uroczysta msza święta w Bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji i zaproszonych gości,
– Godz. 13:15 – przemarsz pod pomnik poległych w walkach niepodległościowych, złożenie wieńców i kwiatów,
– Godz. 13:45 – uroczysta defilada ulicą Mickiewicza pod Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku,
– Godz. 14:00 – plac przy Miejskim Centrum Kultury: wspólny posiłek (wojskowa grochówka),
– Godz. 15:00 – Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku: Patriotyczny program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku oraz artystów z Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Dodatkowa akcja szczepienia lisów na terenie województwa podkarpackiego

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w terminie 8 – 15 listopada 2024 r. dodatkowej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w pasie o szerokości min. 50 kilometrów wzdłuż granicy z Ukrainą.

W przypadku zmiany terminu rozpoczęcia przedmiotowej akcji, stosowna informacja zostanie umieszczona na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii http://wiw.krosno.pl.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Podkarpackie Forum Obywatelskie dla organizacji pozarządowych z Podkarpacia

Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego zapraszają organizacje pozarządowe z województwa podkarpackiego na Podkarpackie Forum Obywatelskie „Moja Smart Wieś Podkarpacka”. Wydarzenie odbędzie się 13 listopada 2024 r., godz. 10:00-13:00, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

PROGRAM
– Występ artystyczny,
– Otwarcie forum,
– Wręczenie nagród: Nagroda Marszałka Województwa Podkarpackiego „NGO Wysokich Lotów”, Wolontariusz Roku oraz Koordynator Wolontariatu w ramach Podkarpackiego Korpusu Solidarności 2024,
– Występ artystyczny,
– Rozstrzygnięcie konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2024”,
– Występ artystyczny,
– Pozyskiwanie funduszy na zadania publiczne z programów rządowych,
– „Smart inicjatywy” – rozwój podkarpackiej „wsi” – dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i inicjatyw obywatelskich,
– Zakończenie,
– Lunch.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Fundacja Misji Obywatelskiej zaprasza młodzież z Podkarpacia do udziału w projekcie „Podkarpacka Akademia Dziennikarstwa”

Fundacja Misji Obywatelskiej zaprasza młodzież z Podkarpacia w wieku 16-30 lat do udziału w projekcie „Podkarpacka Akademia Dziennikarstwa” sfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Celem projektu jest rozwój kompetencji medialnych i obywatelskich, takich jak: krytyczne myślenie i efektywne korzystanie z nowoczesnych technologii informacyjnych. Projekt promuje aktywność obywatelską, zachęcając młodych ludzi do refleksji nad rolą mediów w demokracji.

W jego ramach zaplanowano serię spotkań informacyjnych oraz cztery zjazdy dla 25 wybranych uczestników. Kluczowym elementem projektu jest mentoring, Podkarpackie Forum Obywatelskiew trakcie którego młodzież stworzy własne materiały dziennikarskie. Uczestnicy wezmą również udział w wyjeździe studyjnym do czołowych instytucji demokratycznych w Polsce.

Szczegółowe informacje znajdują się na www.fmo.com.pl w zakładce Projekty.

FMO

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Kurier Powiatowy 10/2024

Zapraszamy do lektury październikowego wydania „Kuriera Powiatowego”. W numerze m.in. konferencja „Wody podziemne – skarby z głębi Ziemi. Czy warto po nie sięgać?”, wspomnienie o prof. Józefie Półćwiartku, „Azalia” zakończyła sezon szosowy, relacja Ireneusza Wołka z wizyty w Banksy Museo w Barcelonie.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Konwent burmistrzów, wójtów i starosty leżajskiego

21 października, w sali konferencyjnej Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się konwent burmistrzów i wójtów oraz Starosty Leżajskiego Zdzisława Leśki. Spotkanie odbyło się z inicjatywy starosty. Wzięli w nim również udział Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Wanda Rakszawska-Stopyra i dyrektor SP ZOZ w Leżajsku Jerzy Jama.

Podczas konwentu omówiono kwestie publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu leżajskiego w kontekście współpracy ze Związkiem Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” w Rzeszowie. Ponadto uczestnicy spotkania zajęli stanowisko w sprawie systemu dopłat do zatrudnienia lekarzy podejmujących pracę w SP ZOZ w Leżajsku w ramach rezydentury.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Wernisaż wystawy „Zwyczajne drogi nadzwyczajnych życiorysów” w Muzeum Ziemi Leżajskiej

17 października w Muzeum Ziemi Leżajskiej miał miejsce uroczysty wernisaż wystawy czasowej pt. „Zwyczajne drogi nadzwyczajnych życiorysów”.

Wydarzenie rozpoczęło się od występu Chóru Cantiamo pod dyrekcją Barbary Kuczek. Chór wykonał następujące utwory: „Barka”, „Mury”, „Biały Krzyż” i „Pater Noster”.

Po zakończeniu części artystycznej dyrektor muzeum Jacek Kwieciński powitał wszystkich przybyłych gości. W wydarzeniu udział wziął: Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Wanda Rakszawska – Stopyra, Podkarpacki Wicekurator Oświaty Dariusz Półćwiartek, zaś radę Powiatu Leżajskiego reprezentował radny Janusz Szpila.

Ponadto w wydarzeniu uczestniczyli: podinsp. Komendant Powiatowy Policji w Leżajsku Ryszard Tyka, członkowie Rady MZL: Bożena Majewska, Antoni Bereziewicz i Roman Szałajko. W wydarzeniu udział wzięła także reprezentanci zarówno rodziny Ulmów, jak i kard. Andrzeja Deskura.

Wśród uczestników wernisażu znalazły się również siostry z leżajskich zgromadzeń: Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny i Zgromadzenia Zakonnego Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. Udział w spotkaniu wzięli także przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń oraz zainteresowani tą tematyką mieszkańcy z terenu powiatu leżajskiego i spoza jego granic.

Podczas wernisażu głos zabrał m.in. Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, który w swojej wypowiedzi nawiązał do rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową oraz do całego pontyfikatu Jana Pawła II powiązując go z trzema niezwykłymi życiorysami prezentowanymi na wystawie. Na zakończenie swojej wypowiedzi życzył zebranym miłego spędzenia popołudnia i poddania się właściwym refleksjom płynącym z prezentowanych biogramów.

W kolejnej części uroczystości nastąpiło odczytanie listu nadesłanego przez kard. Stanisława Dziwsza, który wyraził swoją radość po powzięciu informacji o organizacji niniejszej wystawy oraz przekazał wszystkim zgromadzonym pozdrowienia.

Następnie zaprezentowano sylwetki trzech bohaterów wystawy. Pierwszą omawianą sylwetką była rodzina Ulmów z Markowej, którą przybliżył Jerzy Ulma, bratanek zamordowanego Józefa Ulmy. Rodzina Ulmów, Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci udzielili schronienia żydowskim rodzinom, za co spotkała wszystkie wspomniane osoby śmierć.

Kolejną postacią była sylwetka kard. Andrzeja Deskura, który przez lata pracy w Watykanie torował drogę swojemu krakowskiemu przyjacielowi kardynałowi Wojtyle i wspierał go jako papieża swoim intelektem. Jego życiorys przybliżony został przez Zofię i Jana Deskurów (siostrzenica i bratanek kard.).

Trzecią osobą, której życiorysowi jest poświęcona wystawa, była siostra Germana, posługująca u boku Jana Pawła II od czasu wyboru na papieża do jego śmierci.

Kolejną częścią wydarzenia było uroczyste przecięcie wstęgi wystawy, a dokonali go: Starosta Leżajski, dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej, przedstawiciel rodziny Ulmów z Markowej oraz z rodziny kard. Andrzeja Deskura.

Wystawa nawiązuje do osoby Jana Pawła II i prezentuje pamiątki, rzeczy osobiste, dokumenty, zdjęcia, ubrania, które pozostały po rodzinie Ulmów z Markowej, kard. Andrzeju Deskurze oraz siostrze Germanie.

Ekspozycja potrwa do 8 grudnia 2024 r.

MZL

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Kolejny nowy radiowóz w leżajskiej policji

Na początku tego roku flotę leżajskiej policji zasilił nowy radiowóz, KIA Ceed. Jest jednym z wielu radiowozów nowego typu, które trafiły wówczas do komend w całym kraju. W ubiegłym miesiącu dołączył do niego kolejny, tym razem jest to hybrydowe Suzuki Swace 1.8.

Jego zakup również został zrealizowany w ramach Programu Modernizacji Policji na lata 2022-2025 i współfinansowany ze środków jednostek samorządu terytorialnego: Powiatu Leżajskiego, Miasta Leżajsk, Gminy Leżajsk, Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Gminy Kuryłówka i Gminy Grodzisko Dolne. Całkowity koszt zakupu samochodu to ponad 150 tysięcy złotych.

Oba radiowozy posiadają większą liczbę ostrzegawczych sygnałów błyskowych, inny wzór oznakowania i dodatkowe elementy odblaskowe, m.in. w postaci fluorescencyjnych żółto-zielonych pasów.

W symbolicznym przekazaniu kluczyków na ręce funkcjonariuszy Zespołu Ruchu Drogowego KPP w Leżajsku wziął udział Zarząd Powiatu Leżajskiego: Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek i Członek Zarządu Wanda Rakszawska-Stopyra oraz inni samorządowcy z terenu powiatu.

Podczas przekazania kluczyków do nowego radiowozu Zarząd Powiatu Leżajskiego wręczył na ręce Komendanta Powiatowej Policji w Leżajsku także opaski, breloki oraz rękawy odblaskowe na rower, które przeznaczone są do działań profilaktycznych.

Odblaski zostały zakupione w ramach środków finansowych przeznaczonych na realizację „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Porządku Obywateli i Porządku Publicznego”. Elementy odblaskowe będą rozdawane podczas codziennych patroli, przy ujawnianiu wykroczeń pieszych, którzy nie posiadają takich elementów wymaganych przepisami ruchu drogowego jak i podczas działań profilaktycznych.

Poprawiają one widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, a tym samym wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drodze.

 

Informację zamieściła: Natalia Nowicka

Podpisano umowę dotyczącą wykonania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi w Brzózie Królewskiej i Biedaczowie

18 października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Leżajsku podpisano umowę dotyczącą opracowania dokumentacji projektowej na przebudowę drogi powiatowej nr 1262R Hucisko – Brzóza Królewska – Biedaczów w km 3+172 – 11+904 w miejscowości Brzóza Królewska i Biedaczów.

W imieniu Powiatu Leżajskiego umowę podpisali: Starosta Leżajski Zdzisław Leśko i Wicestarosta Lucjan Czenczek. Wykonawcę zadania, firmę Grupa Pro-Inwest Sp. z o.o., reprezentował jej pełnomocnik, Dariusz Urban.

Celem projektu jest m.in. poprawa warunków techniczno-eksploatacyjnych drogi do klasy minimum „L” poprzez zaplanowanie wzmocnienia i poszerzenia jezdni. Ponadto projekt zakłada również zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu przez zaprojektowanie w terenie zabudowy drogi dla pieszych, a poza nim – utwardzonych poboczy i wprowadzenie nowych urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

Informację zamieściła: Natalia Nowicka