Questing to obecnie jedna z najpopularniejszych form nowoczesnej turystyki. Jest to rodzaj bezobsługowej, edukacyjnej gry terenowej i polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym (czyli questem). W zabawie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Uczestnik questu otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które często nie są opisane w żadnym przewodniku ani w Internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa symboliczny skarb (może to być m.in. skrzynka z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest). Questing poza dobrą zabawą daje również ogromne możliwości edukacyjne.
Powiat leżajski we współpracy z Fundacją Questingu w Bałtowie tworzy dwa questy: pieszy – dla entuzjastów spacerów oraz rowerowy – dla lubiących bardziej aktywny wypoczynek.
W trakcie dwudniowych warsztatów, grupa, w której znaleźli się przedstawiciele instytucji i organizacji z terenu powiatu: Stanisław Chmura (Starostwo Powiatowe w Leżajsku), Radosław Bieńkowski (SOSW w Leżajsku), Roman Federkiewicz (MZL), Edyta Dolecka (SOSW w Leżajsku), Krzysztof Rogowski (LSR), Magdalena Niemczyk (GOK Gminy Leżajsk), Robert Franus (ZST w Leżajsku), Mateusz Iskra (ZST), Emil Ożóg (ZST), Agata Jakubowska (ZHP Hufiec Leżajsk), Natalia Sawicka (ZHP Hufiec Leżajsk), Agnieszka Kwiecień (ZSL w Leżajsku) oraz Kazimierz Maruszak (ZSL), pod okiem profesjonalnych trenerek questingu Edyty Lenart-Wojny i Katarzyny Zięby opracowała wstępne koncepcje oraz trasy obu questów.
Gdy tylko questy będą gotowe i przejdą wstępne testowanie, zostaną udostępnione, zarówno mieszkańcom powiatu, jak i turystom.
Informację zamieściła: Natalia Nowicka