Zamknij mobilną wersję WCAG

Questy

Questing to nowoczesna forma turystyki, która już od ponad dekady znajduje coraz większe rzesze zwolenników, preferujących tylko taką formę poznawania atrakcyjnych miejsc. Jest to rodzaj bezobsługowej, edukacyjnej gry terenowej i polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym.

Powiat Leżajski posiada obecnie osiem questów:
– „W Leżajsku na piasku, objawiła się przy lasku, Matka Boska Marya…”, nawiązuje do obecności Bożogrobców w Leżajsku i wiedzie od klasztoru do rynku (czas przejścia questu to około 50 min.).
– „Los rzucony na stos” to quest pieszy, którego bohaterką jest leżajska mieszczka Mielczarkowa, potocznie zwana „czarownicą z Leżajska”, którą za dobre serce spotkał okrutny los (czas przejścia questu to około 60 min.).
– „Tajemnicze zabójstwo w biały dzień” nawiązuje do tajemniczego zabójstwa młodej mieszkanki Leżajska Marii Jaroszówny, wnuczki znanego leżajskiego rejenta Alfreda Jossego (czas przejścia questu to około 60 min.).
– „Na tropie wielokulturowości” to quest, którego motywem przewodnim jest wielokulturowość ziemi leżajskiej, zamieszkałej niegdyś przez trzy nacje: Polaków, Żydów i Rusinów. Trasa questu liczy 30 km i prowadzi obok kościołów, cerkiewek oraz ohelu cadyka Elimelecha (czas przejazdu trasy to 2-3 h).
– „O tym, co szablą wojował i od szabli zginął” oraz „O tym, co starostwem leżajskim władał i z diabłem się nie układał” to questy, które opowiadają m.in. o głośnym XVII-wiecznym konflikcie dwóch magnatów, który odbił się szerokim echem na terenie całej ówczesnej Rzeczpospolitej. Stanisław Stadnicki zwany również „Diabłem łańcuckim” to bohater pierwszego z questów, zaś Łukasz Opaliński to bohater drugiego (czas przejścia pierwszego questu 90 min., czas przejścia drugiego – 50 min.).
– „Biłem Twoim sercem ziemio” to opowieść o życiu i twórczości Tadeusza Hollendera, poety urodzonego w Leżajsku rozstrzelanego przez gestapo w ruinach warszawskiego getta w 1943 r. (czas przejścia questu ok. 50 min.).
– „Pamięci ofiar pacyfikacji Leżajska” opowiada o wybranych wątkach pacyfikacji miasta, w wyniku której życie straciło kilkudziesięciu jego mieszkańców (czas przejścia questu ok. 50 min.).
– „Ojczyzna jest ważniejsza. Ku pamięci Rudolfa Jaszowskiego” to quest poświęcony ppor. Rudolfowi Jaszowskiemu, dowódcy leżajskiej placówki ZWZ-AK aresztowanemu podczas pacyfikacji Leżajska i zakatowanemu przez gestapo w jarosławskim więzieniu (czas przejścia questu: ok. 45 min.).

Questy w wersji pdf znajdują się do pobrania poniżej. Są one dostępne również w wersji papierowej w następujących jednostkach:

  • Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Leżajsku (ul. M. Skłodowskiej-Curie 8, II piętro, pokój 207);
  • Muzeum Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 20);
  • Punkt Informacji Turystycznej w Leżajsku (Rynek 38).

Dołączone pliki

W Leżajsku na piasku objawiła się przy lasku Matka Boska Marya - quest pieszy ZOBACZ
Na tropie wielokulturowości - quest rowerowy ZOBACZ
Los rzucony na stos - quest pieszy ZOBACZ
Tajemnicze zabójstwo w biały dzień - quest pieszy ZOBACZ
O tym, co szablą wojował i od szabli zginął - quest pieszy ZOBACZ
O tym, co starostwem leżajskim władał i z diabłem się nie układał - quest pieszy ZOBACZ
"Biłem Twoim sercem ziemio" - quest pieszy ZOBACZ
Pamięci ofiar pacyfikacji Leżajska - quest pieszy ZOBACZ
"Ojczyzna jest ważniejsza." Ku pamięci Rudolfa Jaszowskiego ZOBACZ