Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza placówki oświatowe na warsztaty tematyczne

15 września 2021

Alt=""

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza przedszkola, szkoły podstawowe oraz średnie z terenu powiatu leżajskiego jak też spoza jego granic na specjalnie zorganizowane warsztaty i lekcje tematyczne.

Wszelkie informacje dotyczące tematów i opisów lekcji, czasu trwania, grup docelowych oraz kosztów zamieszczone zostały na załączonych poniżej kartach.

Lekcje realizowane są wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji.

W celu rezerwacji prosi się o kontakt telefoniczny pod numerem 17 240 22 35 wew. 15 w godzinach pracy Muzeum lub mailowy pod adresem: informacja@muzeum-lezajsk.pl.

Zapisy prowadzone są również bezpośrednio w Muzeum w punkcie informacyjnym – kasowym (budynek główny).

Lekcja 1. „Kolorowy świat zabawek”
    Zajęcia mające na celu przedstawienie w prosty sposób historii zabawkarstwa w naszym regionie. Uczestnicy poznają m.in. kolory, wzory i cechy zabawek ludowych, a także proces ich powstawania. Na koniec każdy uczestnik będzie mógł wcielić się w rolę zabawkarza i ozdobić drewnianą zabawkę według własnego pomysłu. Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy Etnograficzno-Zabawkarskiej. Każde dziecko powinno mieć ze sobą pudełko, w którym zabierze swoją pracę do domu.
    Dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I – III Szkoły Podstawowej
    Cena: 7 zł od osoby

Lekcja 2. „Co się robi z gliny?”
    Ciekawa lekcja o tradycjach i historii wyrobu zabawek glinianych i drewnianych w Leżajsku, o zdobnictwie i ornamentyce wzorów ludowych na nich malowanych (wzory lasowiackie) oraz o kolorach, jakimi były zdobione. Uczniowie zostaną wprowadzeni w świat zabawek swoich dziadków poprzez zabawę tradycyjnymi zabawkami. Na lekcji ulepią z gliny własną zabawkę ludową. Każde dziecko powinno mieć ze sobą pudełko, w którym zabierze swoją pracę do domu.
    Dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I – VIII Szkoły Podstawowej
    Cena: 7 zł od osoby

Lekcja 3. „W drewnianej chacie”
    Interesująca lekcja o dawnym życiu mieszkańców wsi, o wyglądzie wnętrz ich domów i sprzętów, jakimi posługiwali się w dawnej zagrodzie. Lekcja o tradycyjnym zdobnictwie ludowym strojów, naczyń a w szczególności mebli, z wykorzystaniem eksponatów na wystawie Etnograficzno–Zabawkarskiej. Uczniowie umeblują wnętrze drewnianej chałupy meblami z wzorników i ozdobią je na ludowo.
    Dla uczniów klas I – VIII Szkoły Podstawowej

Lekcja 4. „Woskowe cuda”
    Zajęcia opowiadające o ciekawostkach na temat zawodu pszczelarza oraz historii oświetlania domów i miast. Podczas warsztatów uczestnicy rozwiną swoje zdolności manualne, wyrabiając prostą świeczkę z węzy pszczelej. Następnie ozdobią ją kawałkami kolorowej masy woskowej. Każde dziecko powinno mieć ze sobą pudełko, w którym zabierze swoją pracę do domu.
    Czas trwania: ok. 60 minut
    Dla uczniów klas I – VIII Szkoły Podstawowej
    Cena: 7 zł od osoby

Lekcja 5. „Portret – zgadnij kto to?”
    Ciekawa lekcja o portrecie i autoportrecie. Przedstawiająca w krótkiej prezentacji różne rodzaje portretów i techniki ich malowania. Wyjaśniająca pojęcia: model, podobrazie, paleta, malarz, portret, autoportret, karykatura, popiersie. Na zajęciach uczestnicy wykonają własnoręcznie przy pomocy wzornika portrety kolegów i koleżanek, a następnie wezmą udział w zabawie „Zgadnij kto to?”.
    Dla uczniów klas I – VIII Szkoły Podstawowej i Szkół Średnich
    Cena: 7 zł od osoby

Lekcja 6. „Posag dla Panny”
    Lekcja o tradycjach i zwyczajach ludowych, o zdobnictwie ubiorów ludowych (wzory lasowiackie), z wykorzystywaniem dawnych kształtów i ornamentów malowanych na zabawkach leżajskich i meblach drewnianych. Uczniowie najpierw wykonają papierową skrzynię posagową, a następnie zaprojektują na niej własny wzór ludowy. Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy Etnograficzno-Zabawkarskiej.
    Dla uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej
    Cena: 7 zł od osoby

Lekcja 7. „Lasowiackie serce”
    Dotyczy Lasowiaków, czyli naszych regionalnych przodków. Uczniowie poznają historię tej grupy etnograficznej oraz legendę o lasowiackim sercu. Na koniec każdy uczestnik zajęć ozdobi ekologiczną torbę na zakupy charakterystycznymi lasowiackimi wzorami, wykorzystując przy tym własną kreatywność i inwencję twórczą. Swoją pracę zabierze ze sobą do domu.
    Czas trwania: ok. 60 minut
    Dla uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej i Szkół Średnich
    Cena: 7 zł od osoby

Lekcja 8. „Dzieje Leżajska w starym dokumencie, rysunku i fotografii”
    Lekcja ukazująca w przekrojowy sposób dzieje miasta za pomocą prezentacji multimedialnej z komentarzem prowadzącego. Uczniowie wezmą aktywny udział w lekcji, sporządzając notatki w specjalnie przygotowanym formularzu. Lekcja połączona ze zwiedzaniem wystawy Historycznej Miasta i Regionu.
    Dla uczniów klas IV – VIII Szkoły Podstawowej i Szkół Średnich
    Cena: 4 zł od osoby