11 października 1998 r., tuż przed wejściem w życie reformy administracyjnej, odbyły się wybory do samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Pierwsza sesja liczącej trzydziestu radnych Rady Powiatu Leżajskiego została zwołana 9 listopada 1998 r. Dokładnie dwadzieścia pięć lat później, tego samego dnia, radni VI kadencji również wzięli udział w sesji rady. Tym razem było to jednak spotkanie wyjątkowe, bo jubileuszowe, wieńczące obchody 25-lecia Powiatu Leżajskiego.
W sesji, oprócz radnych i Zarządu Powiatu, udział wzięli: reprezentujący Marszałka Władysława Ortyla członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu: wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, wójt Gminy Grodzisko Dolne Jacek Chmura, burmistrz Miasta i Gminy Nowa Sarzyna Andrzej Rychel, reprezentująca wójta Gminy Leżajsk skarbnik gminy Lucyna Bednarz, Starosta Leżajski I kadencji Stanisław Chmura, dyrektorzy i prezesi instytucji z terenu powiatu, komendanci, dyrektorzy i kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, a także naczelnicy oraz kierownicy Starostwa Powiatowego w Leżajsku.
W pierwszej części spotkania zarówno obecny Starosta Leżajski Marek Śliż, jak i starosta I kadencji Stanisław Chmura wystąpili z okolicznościowymi przemówieniami, w których odnieśli się do początków samorządności na terenie powiatu leżajskiego, zrealizowanych inwestycji, przeprowadzonych reform i przeobrażeń społeczno-gospodarczych, jakie zaszły w powiecie na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. W imieniu marszałka województwa podkarpackiego głos zabrał również Stanisław Kruczek.
Następnie radni podjęli uchwałę w sprawie upamiętnienia wspomnianego jubileuszu oraz podpisali Akt Jubileuszowy będący wyrazem uznania i podziękowania za wspólną pracę na rzecz tworzenia oraz umacniania potencjału społecznego i gospodarczego powiatu.
W drugiej części wydarzenia zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu historycznego „Dzieje starostwa leżajskiego na przestrzeni wieków 1437-1999”, który wygłosił Roman Federkiewicz, historyk Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz koncertu w wykonaniu Moniki Paluch (fortepian), Anny Paluch (śpiew) i Pawła Palucha (akompaniament).
Informację zamieściła: Natalia Nowicka