Światowy Dzień bez Tytoniu 2024

31 maja 2024

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku informuje o obchodach Światowego Dnia bez Tytoniu – 31 maj 2024 r. Tegorocznym tematem przewodnim jest hasło pt.: ,,Youth step in and speak out #TobaccoExposed”, które podkreśla świadomość na temat szkodliwego wpływu przemysłu tytoniowego na młodzież.

Celem kampanii przede wszystkim jest zwrócenie uwagi na manipulacyjne praktyki przemysłu tytoniowego, który celowo kieruje swoje produkty do młodzieży jako przyszłego klienta.

Firmy tytoniowe stosują różnorodne techniki marketingowe, w tym reklamy w mediach społecznościowych i na platformach streamiongowych, aby przyciągnąć młodych ludzi. Dzieje się tak, dlatego, że przemysł tytoniowy potrzebuje nowych klientów, aby zastąpić tych, którzy umierają lub rzucają palenie.

Niestety statystyki są zatrważające. Dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli we wszystkich regionach świata. Globalnie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-15 lat używa tytoniu. To zjawisko wymaga natychmiastowej reakcji, aby zapobiec dalszemu wzrostowi liczby uzależnionych młodych osób i chronić przyszłe pokolenia.

Światowy Dzień bez Tytoniu to nie tylko czas refleksji nad szkodliwością tytoniu, lecz przede wszystkim apel do młodzieży i dorosłych, aby wspólnie angażowali się w dbanie o zdrowie przyszłych pokoleń.

Obchody tego dnia stanowią doskonałą okazję do zrozumienia, jakie konkretne kroki możemy podjąć w walce z epidemią tytoniową. Edukacja i świadomość odgrywają tutaj kluczową rolę. Informowanie młodzieży o zagrożeniach związanych zarówno z paleniem tytoniu, jak i używaniem e-papierosów jest niezbędne, aby mogli podejmować świadome decyzje dotyczące własnego zdrowia.

PPIS

Inf. zam.: K. Ćwikła