Dzień Dziecka w Muzeum Ziemi Leżajskiej

5 czerwca 2024

Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w Muzeum Ziemi Leżajskiej miały nieco inną oprawę niż w latach ubiegłych. Odbyły się w dniach 1-4 czerwca. Główną atrakcją była gra muzealna „Muzealny Detektyw”, łącząca w sobie zarówno elementy zabawowe, jak i edukacyjno-poznawcze. W jej trakcie uczestnicy, korzystając z przygotowanych kopert z zadaniami, poszukiwali wskazówek, zdobywali informacje, rozwiązywali różnego rodzaju zadania, odkrywali tajemnice kompleksu muzealnego, a także poznawali historię i tradycje miasta oraz regionu. Gra była połączona z bezpłatnym zwiedzaniem poszczególnych wystaw.

1 i 2 czerwca w grze uczestniczyły osoby indywidualne (dzieci z rodzicami), mogące w razie trudności liczyć na pomoc przewodników. W każdej kopercie po zaliczeniu zadania znajdował się fragment układanki, która po skompletowaniu wszystkich elementów była rozwiązaniem końcowym gry (fotografia Dworu Starościńskiego). Każdy z uczestników otrzymał na koniec pamiątkowy imienny dyplom, upominki i słodycze. Łącznie w tych dniach w grze uczestniczyły 82 osoby.

Dni kolejne tj. 3 i 4 czerwca przeznaczone były dla grup zorganizowanych – placówek oświatowych. Dzieci znajdując kolejne koperty z zadaniami, rozwiązywały je, kompletując z liter hasło finalne: „Muzeum Ziemi Leżajskiej”. Każda klasa również otrzymała pamiątkowy dyplom uczestnictwa i słodycze. Do muzeum przybyło 152 uczestników ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Leżajsku oraz Zespołu Szkól w Sokołowie Małopolskim.

Muzeum dziękuje ofiarodawcom upominków i słodyczy: Powiatowi Leżajskiemu, Miastu i Gminie Nowa Sarzyna, Gminie Kuryłówka i Podkarpackiemu Centrum Hurtowemu AGROHURT S.A. w Rzeszowie.

MZL