XXV Pielgrzymka Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i XXV Dożynki Powiatowe

10 września 2024

8 września już po raz dwudziesty piąty formacje mundurowe z Podkarpacia oraz delegacje wieńcowe z powiatu leżajskiego przybyły do leżajskiego Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w ramach Pielgrzymki Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego i Dożynek Powiatowych. Pielgrzymka jest zwieńczeniem całorocznej pracy rolników, a także świętem tych, którzy na co dzień strzegą bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej. Tegoroczne dożynki, z uwagi na jubileuszowy charakter, odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP. Całe wydarzenie objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Pielgrzymka licznie zgromadziła mieszkańców zarówno powiatu leżajskiego, jak i powiatów ościennych.

Uroczystość rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej Krzysztof Chudzio. Nabożeństwo poprzedził uroczysty przemarsz formacji mundurowych ulicą Mickiewicza spod Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku oraz przejście spod Domu Pielgrzyma korowodu delegacji wieńcowych reprezentujących poszczególne gminy. Bogato zdobione wieńce dożynkowe – efekt wielogodzinnej pracy głównie członkiń Kół Gospodyń Wiejskich – zaprezentowało w tym roku ponad 30 delegacji.

Gospodarzem dożynek było Miasto i Gmina Nowa Sarzyna, zaś rola starostów przypadła Kamili Mordarskiej oraz Grzegorzowi Płachcie.

W uroczystości wzięły udział następujące służby mundurowe: Wojsko Polskie reprezentowane przez kompanie honorowe: 21 Brygady Strzelców Podhalańskich – w tym roku reprezentowanej przez 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej z Jarosławia, 18 Pułku Saperów, Wojsk Obrony Terytorialnej, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Służby Więziennej z Rzeszowa, Izby Administracji Skarbowej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej,  Jednostki Strzeleckiej 2035 z Leżajska (klasa wojskowa i pożarnicza z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku). Dodatkowo uczestniczyły również: Nadleśnictwo Leżajsk, Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego z Rzeszowa, Straż Miejska, Związek Harcerstwa Polskiego, sekcja konna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz inne formacje noszące mundur.

W wydarzeniu wzięli udział również zaproszeni goście: doradca społeczny Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Alvin Gajadhur, senator RP Janina Sagatowska, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg, radny sejmiku Województwa Podkarpackiego Marek Ordyczyński, Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Powiatu Wanda Rakszawska-Stopyra, prezydium oraz radni Rady Powiatu Leżajskiego, wójtowie i burmistrzowie, komendanci policji oraz straży pożarnej z terenu województwa podkarpackiego i dowódcy pozostałych służb mundurowych, samorządowcy, radni powiatowi oraz gminni, dyrektorzy instytucji powiatowych, gminnych i szkół, kierownicy jednostek, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele organizacji społecznych.

Posługę liturgiczną mszy św. pełnił Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej oraz Jednostka Strzelecka 2035 z Leżajska, zaś oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Odnowienie Aktu Zawierzenia Służb Mundurowych Matce Boskiej Leżajskiej odczytał generał brygady Straży Granicznej Tomasz Zybiński, a Modlitwę Rolnika do Matki Bożej Leżajskiej – starościna dożynek.

Podczas nabożeństwa biskup poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, a przedstawiciele poszczególnych służb mundurowych, instytucji samorządowych oraz gmin złożyli symboliczne dary jako wyraz wdzięczności Matce Bożej Leżajskiej za otrzymane łaski.

W związku z Pielgrzymką Służb Mundurowych Prezydent RP przekazał Staroście Leżajskiemu flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno flagę, jak i okolicznościowy list wręczył w imieniu prezydenta jego doradca Alvin Gajadhur. Następnie starosta przekazał flagę kustoszowi leżajskiego sanktuarium o. Klaudiuszowi Baranowi, aby w murach bazyliki upamiętniała ten wyjątkowy jubileusz.

Po liturgii uczestnicy pielgrzymki udali się na poczęstunek przy Domu Pielgrzyma. Wspólnemu posiłkowi towarzyszył występ Kapeli „Zgrani” z Łętowni.

Organizatorzy dziękują następującym sponsorom za wsparcie: Zakładowi Mięsnemu Smak Górno, Piekarni PSS Społem w Leżajsku, Firmie „ORZECH” z Kolbuszowej, Podkarpackiemu Centrum Hurtowemu Agrohurt z Rzeszowa oraz ZPOW „Hortino” Sp. z o.o. w Leżajsku.

Za pomoc i zaangażowanie w organizację pielgrzymki organizatorzy kierują wyrazy wdzięczności do: policji, państwowej straży pożarnej, Jednostki Strzeleckiej 2035 z Leżajska, harcerzy z Komendy Hufca Leżajsk, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku, Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku, gminnych ośrodków kultury, Zespołu Szkół Licealnych, leżajskiego szpitala, Zarządu Dróg Powiatowych w Leżajsku oraz wszystkich tych, na których życzliwość mogą co roku liczyć przy organizacji wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia na Facebooku Powiatu Leżajskiego oraz transmisji na naszym kanale YouTube:

Fot. Dawid Wiech i KPP w Leżajsku