Konferencja „Wody podziemne – skarby z głębi Ziemi. Czy warto po nie sięgać?”

15 października 2024

Zarząd Powiatu Leżajskiego od początku swojej kadencji skupił swoją uwagę na możliwościach wykorzystania lokalnego bogactwa drzemiącego w głębi Ziemi, czyli wód geotermalnych. W czerwcu br. została zorganizowana wizyta studyjna dla samorządowców z gmin powiatu leżajskiego do najstarszej i największej w Polsce Geotermii Podhalańskiej. Z kolei 11 października 2024 roku w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyła się konferencja „Wody podziemne – skarby z głębi Ziemi. Czy warto po nie sięgać?”.

Prelegentami konferencji byli: prof. dr hab. inż. Beata Kępińska, prof. dr hab. inż. Anna Sowiżdżał, dr inż. Elżbieta Hałaj i mgr inż. Wojciech Wartak.

W konferencji uczestniczyli samorządowcy z powiatu leżajskiego i powiatów ościennych. Byli też obecni wicemarszałek województwa dr inż. Karol Ożóg, radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Marek Ordyczyński, geolog województwa z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Mariusz Rolek, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu leżajskiego, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Zakres tematyczny konferencji dotyczył takich zagadnień, jak:
    –  obszary występowania wód geotermalnych w Polsce,
    –  potencjał geotermalny powiatu leżajskiego,
    – wykorzystanie ciepła Ziemi z płytkiej geotermii,
    – wykorzystanie głębokiej geotermii do celów grzewczych na przykładzie Geotermii Podhalańskiej S.A.

W ramach konferencji odbył się panel dyskusyjny, którego formuła stanowiła podstawę wymiany poglądów oraz doświadczeń pomiędzy środowiskiem akademickim, praktykami oraz samorządowcami. Motywem dla dyskusji był temat „Czy warto sięgać po wody podziemne – skarby z głębi Ziemi?”

Wnioski końcowe, na podstawie wygłoszonych wykładów i dyskusji:
    1. energia geotermalna jest ważnym źródłem OŹE w Polsce, niezależnym od warunków pogodowych,
    2. zapadlisko przedkarpackie, do którego należy powiat leżajski, jest perspektywicznym obszarem dla wykorzystania geotermii,
    3. istnieje szerokie spektrum wykorzystania ciepła z głębi Ziemi w ramach głębokiej geotermii (produkcja energii elektrycznej, ciepłownictwo) oraz płytkiej geotermii (pompy ciepła, rekreacja, balneologia, suszarnie, hodowla ryb, uprawy),
    4. możliwości wykorzystania energii geotermalnej są determinowane przez parametry złoża, te zaś muszą być potwierdzone przez otwory badawcze (głębokość złoża, skład chemiczny, mineralizacja, temperatura, zasobność i wydajność złoża),
    5. inwestycje w geotermię w początkowej fazie są bardzo kapitałochłonne, jednak istnieją źródła krajowe i zagraniczne do ich sfinansowania lub współfinansowania,
    6. Geotermia Podhalańska S.A. jest przykładem racjonalnego wykorzystania wód termalnych i realnego wsparcia rozwoju gospodarczego Podhala.

Na wniosek burmistrzów i wójtów Zarząd Powiatu Leżajskiego zlecił Państwowemu Instytutowi Geologicznemu wykonanie ekspertyzy hydrogeologicznej dla poszczególnych gmin naszego powiatu. Wyniki ekspertyzy PIG zostaną opracowane do końca listopada br. Będą one miały charakter szacunkowy, jednak umożliwią wskazanie gminy o największym potencjale geotermicznym. Kolejnym etapem będzie pozyskanie środków finansowych na wykonanie otworu badawczego celem potwierdzenia występowania złoża geotermalnego i zbadania jego parametrów. Pozytywny wynik rozpoznania geotermalnego będzie podstawą do opracowania sposobu wykorzystania kopaliny. Następny krok to uzyskanie koncesji Ministerstwa Klimatu i Środowiska na eksploatację wody geotermalnej. Ostatnim finalnym etapem będzie pozyskanie inwestorów i realizacja przedsięwzięcia.

Wanda Rakszawska-Stopyra
    Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego