Błogosławiona Rodzina Ulmów ogłoszona patronem województwa podkarpackiego

9 lipca 2024

W grudniu ubiegłego roku podkarpaccy radni, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizacji katolickich archidiecezji przemyskiej, diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej oraz zamojsko-lubaczowskiej, zainicjowali działania o ustanowienie patrona województwa, wskazując do tego miana bł. Rodzinę Ulmów z Markowej.

Prośba, przekazana pisemnie na ręce Metropolity Przemyskiego bp. Adama Szala, spotkała się z akceptacją Stolicy Apostolskiej, która po przeprowadzeniu niezbędnej procedury wydała pozytywną decyzję.

7 lipca podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbyła się w Muzeum-Zamku w Łańcucie, w roku jubileuszu 25-lecia samorządu województwa podkarpackiego, oficjalnie ogłoszono bł. Rodzinę Ulmów jego patronem.

W niecodziennych obradach, obok Zarządu Województwa Podkarpackiego i radnych sejmiku, uczestniczyli zaproszeni goście, m.in.: parlamentarzyści z Podkarpacia, przedstawiciele kancelarii prezydenta i premiera, samorządowcy oraz duchowieństwo. Powiat Leżajski reprezentował starosta Zdzisław Leśko.

Fot. Anna Magda