Drony pomogły zlokalizować szkody w drzewostanach po burzy

2 lipca 2024

W wyniku przejścia nad częścią powiatu leżajskiego w nocy z 19 na 20 czerwca 2024 r. burzy oraz silnych wiatrów uszkodzeniu uległy drzewostany w gminie Kuryłówka oraz gminie Nowa Sarzyna.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Leżajsku w składzie pracowników: Starostwa Powiatowego w Leżajsku z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Biura Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych oraz przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, 27 czerwca 2024 r. przeprowadził działania z wykorzystaniem dronów.

Wykorzystanie dronów miało na celu zlokalizowanie miejsc oraz określenie kierunku przejścia nawalnego wiatru, który wyrządził znaczne szkody w drzewostanach właścicieli lasów prywatnych w miejscowościach Łętownia, Kulno, Brzyska Wola oraz Wólka Łamana.

Po dokładniejszym zapoznaniu się ze zdjęciami z dronów i poznaniu powierzchni uszkodzeń, będzie można szacunkowo określić ilość uszkodzonego drzewostanu.

Drony zostały zakupione przez Powiat Leżajski w ramach realizacji projektu pn. ,,MONITORING POWIETRZNY – innowacyjne wzmocnienie bezpieczeństwa połączone z edukacją uczestników ruchu drogowego w powiecie leżajskim”, współfinansowanego w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024, z celu szczegółowego nr 1 – wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa.

ZK