Zamknij mobilną wersję WCAG

„Jedyny taki test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś” – nowa kampania w ramach profilaktyki AIDS

30 listopada 2023

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

    Krajowe Centrum ds. AIDS, z okazji przypadającego na 1 grudnia Światowego Dnia AIDS, przygotowało ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem: „Jedyny taki test” (#jedynytakitest), która ma na celu zachęcenie do testowania w kierunku HIV oraz obalenie stereotypów i mitów dotyczących wirusa.

    Wykonanie testu jest obecnie jedyną metodą rozpoznania zakażenia. Statystyki wskazują, że zaledwie 10-20% dorosłych Polaków, chociaż raz w życiu wykonało test na HIV. Zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia, dlatego tak ważne jest wykonanie testu.

    Test na HIV można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD) – pełna lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

    W roku 2022 kampania pod hasłem: „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie wykonałeś”: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/, zachęcająca do poznania swojego statusu serologicznego, była skierowana do ogółu społeczeństwa. Koncentrowała się na budowaniu świadomości, że HIV dotyczy każdego, kto rozpoczął życie seksualne oraz że zakażenie wirusem, wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonanie testu w kierunku HIV, który można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), działających w każdym województwie.

    W roku 2023 przekaz kampanii pod hasłem: „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś” został skierowany do środowiska medycznego, zwłaszcza do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do lekarzy ginekologów, pediatrów/neonatologów, lekarzy chorób wewnętrznych i zakaźnych oraz studentów medycyny, a poprzez te grupy zawodowe – do ogółu społeczeństwa. Skierowanie pacjenta na wykonanie testu w kierunku HIV powinno być standardowo inicjowane przez lekarzy w przypadku każdej choroby przebiegającej nietypowo, niepoddającej się leczeniu lub nawracającej, a także w wielu sytuacjach klinicznych wynikających ze specyfiki danej specjalizacji.

    Głównym celem działań jest poprawa wczesnej diagnostyki zakażeń HIV, dzięki czemu osoby, u których zostanie zdiagnozowane zakażenie, będą mogły jak najszybciej rozpocząć terapię antyretrowirusową, co ograniczy liczbę nowych zakażeń.

    Więcej informacji na stronie kampanii.

    PSSE w Leżajsku

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka