Kolejny nowy radiowóz w leżajskiej policji

21 października 2024

Na początku tego roku flotę leżajskiej policji zasilił nowy radiowóz, KIA Ceed. Jest jednym z wielu radiowozów nowego typu, które trafiły wówczas do komend w całym kraju. W ubiegłym miesiącu dołączył do niego kolejny, tym razem jest to hybrydowe Suzuki Swace 1.8.

Jego zakup również został zrealizowany w ramach Programu Modernizacji Policji na lata 2022-2025 i współfinansowany ze środków jednostek samorządu terytorialnego: Powiatu Leżajskiego, Miasta Leżajsk, Gminy Leżajsk, Miasta i Gminy Nowa Sarzyna, Gminy Kuryłówka i Gminy Grodzisko Dolne. Całkowity koszt zakupu samochodu to ponad 150 tysięcy złotych.

Oba radiowozy posiadają większą liczbę ostrzegawczych sygnałów błyskowych, inny wzór oznakowania i dodatkowe elementy odblaskowe, m.in. w postaci fluorescencyjnych żółto-zielonych pasów.

W symbolicznym przekazaniu kluczyków na ręce funkcjonariuszy Zespołu Ruchu Drogowego KPP w Leżajsku wziął udział Zarząd Powiatu Leżajskiego: Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek i Członek Zarządu Wanda Rakszawska-Stopyra oraz inni samorządowcy z terenu powiatu.

Podczas przekazania kluczyków do nowego radiowozu Zarząd Powiatu Leżajskiego wręczył na ręce Komendanta Powiatowej Policji w Leżajsku także opaski, breloki oraz rękawy odblaskowe na rower, które przeznaczone są do działań profilaktycznych.

Odblaski zostały zakupione w ramach środków finansowych przeznaczonych na realizację „Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Porządku Obywateli i Porządku Publicznego”. Elementy odblaskowe będą rozdawane podczas codziennych patroli, przy ujawnianiu wykroczeń pieszych, którzy nie posiadają takich elementów wymaganych przepisami ruchu drogowego jak i podczas działań profilaktycznych.

Poprawiają one widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego, a tym samym wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drodze.