Zamknij mobilną wersję WCAG

Krajowe Ćwiczenia Ratownicze „Podkarpacie 2019”

21 marca 2019

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    Odbijanie nielegalnej wytwórni narkotyków i wypadki spowodowane warunkami pogodowymi to tylko niektóre z epizodów zainscenizowanych na potrzeby dwudniowych Krajowych Ćwiczeń Ratowniczych, które rozpoczęły się 20 marca w Nowej Sarzynie. Ich celem jest doskonalenie procedur i obiegu informacji pomiędzy organami zarządzania kryzysowego w przypadku wystąpienia zagrożeń masowego rażenia.

    Wśród szesnastu zdarzeń kryzysowych zainscenizowanych na potrzeby ćwiczeń znalazł się epizod, w którym zadaniem służb było odbicie nielegalnej wytwórni narkotyków. Jej funkcję pełnił opuszczony budynek na terenie zakładów CIECH SA, gdzie podłożone zostały materiały wybuchowe, a przy wyjściu ułożono beczki z nieznaną substancją, która zaczyna wyciekać. W związku z zaistniałymi okolicznościami utworzono sztab kryzysowy, w skład którego weszły: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Służby Wojskowe, Inspekcja Ochrony Środowiska i Sanepid. Jego zadaniem było wypracowanie jak najlepszej koncepcji zneutralizowania problemu w możliwie jak najkrótszym czasie.

    – Możemy przećwiczyć praktycznie całe spektrum działań Państwowej Straży Pożarnej prowadzonych każdego dnia. Oczywiście te zdarzenia są mocno przesadzone. Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli usuwać tego typu awarii albo działać przy takich interwencjach. – powiedział mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.

    Ćwiczenia ratownicze na taką skalę mają kluczowe znaczenie, ponieważ pozwalają sprawdzić umiejętności kooperacyjne służb w sytuacji, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo wielu ludzi. Dlatego niezwykle ważnym aspektem takich działań jest przeprowadzenie ich w realnych warunkach. W tym właśnie celu zarząd spółki CIECH zgodził się udostępnić teren zakładu Wojewódzkiemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego.

    Wykonywanie oraz koordynowanie zadań w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz zarządzania kryzysowego należy również do zadań władz samorządowych, dlatego w ćwiczeniach wzięli udział samorządowcy, m.in.: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Starosta Leżajski Marek Śliż, jako zwierzchnik inspekcji, służb i straży powiatu leżajskiego.

    W ćwiczeniach uczestniczy 280 osób z województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka, Wydział PW