Zamknij mobilną wersję WCAG

„Maranata” – instalacja nagrodzona Grand Prix Międzynarodowego Konkursu „Quadriennale Betesda w Muzeum Ziemi Leżajskiej

26 maja 2022

Alt=""
  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    Od 26 maja w Muzeum Ziemi Leżajskiej można obejrzeć artystyczną instalację rzeźbiarską pod tytułem „Maranata”. Praca została zrealizowana przez artystkę Sylwię Walanię, jako praca dyplomowa wieńcząca pięcioletnie studia magisterskie na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Autorka swój dyplom z wyróżnieniem i medal Rektora ASP otrzymała w 2020 roku w pracowni prof. Karola Badyny.

    Ponadto praca zdobyła Grand Prix ubiegłorocznego 2. Międzynarodowego Konkursu „Quadriennale Betesda” i prezentowana była na wystawie pokonkursowej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

    Praca składa się z łóżka szpitalnego z wyraźnie odciśniętą sylwetką ludzką i siedemdziesięciu siedmiu białych gołębi otaczających łóżko. Liczba nie jest przypadkowa, nawiązuje do słów Jezusa: „Nie będziesz przebaczał 7 razy, lecz 77”.

    Słowo „Maranata” znamy z zapisu biblijnego. Biblia Tysiąclecia posługuje się zapisem aramejskim „Maranatha”, oznaczającym Pan nasz nadchodzi lub Przyjdź Panie nasz.

    Instalacja pokazuje metaforyczny moment tuż po śmierci człowieka, czego symbolem jest odciśnięta na łóżku ludzka sylwetka. Gołębie są symbolem Ducha Świętego, okno natomiast jest symbolem przejścia.

    W numerze 12/2021 „Kuriera Powiatowego” ukazał się wywiad z Sylwią Walanią, w którym artystka szerzej opowiada o koncepcji projektu i pracy twórczej.

    Na kanale YouTube można również obejrzeć film poświęcony wspomnianej instalacji rzeźbiarskiej.

    MZL

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka