Nowe questy Powiatu Leżajskiego już dostępne

22 lipca 2024

Od kilku lat na terenie powiatu leżajskiego powstają questy – tematyczne, nieoznakowane szlaki turystyczne, w tworzeniu których samorząd powiatowy współpracuje z Fundacją Questingu z Bałtowa. Niedawno światło dziennie ujrzały dwa nowe questy.

Pierwszy z nowo powstałych questów „Biłem Twoim sercem ziemio” to opowieść o życiu i twórczości Tadeusza Hollendera, poety urodzonego w Leżajsku, rozstrzelanego przez gestapo w ruinach warszawskiego getta w 1943 r. (więcej o poecie i jego biografii autorstwa prof. Tadeusza Lubelskiego w najbliższym numerze „Kuriera Powiatowego”).

Drugi quest, „Pamięci ofiar pacyfikacji Leżajska”, jak sama nazwa wskazuje, opowiada o wybranych wątkach pacyfikacji miasta, w wyniku której życie straciło kilkudziesięciu jego mieszkańców.

Premiera nowych ścieżek questowych, podobnie do roku ubiegłego, odbyła się w formie konkursu ogłoszonego przez Powiat Leżajski na Facebooku. Zadaniem questowiczów, w myśl zasady: kto pierwszy, ten lepszy, było jak najszybsze przejście ścieżki i poprawne rozwiązanie wszystkich rebusów oraz zagadek.

Na chętnych do questowania nie trzeba było długo czekać, bo już pierwszego dnia trwania konkursu wyłonieni zostali zwycięzcy. I miejsce przypadło Łukaszowi i Cezaremu Mazurkom, II miejsce zdobył Grzegorz Baryga, a III – Magdalena Wylaź.

Questy są już dostępne zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. W wersji papierowej można znaleźć je w:
    – Wydziale Promocji Starostwa Powiatowego w Leżajsku (ul. M. Skłodowskiej-Curie 8, II piętro, pokój 207);
    – Muzeum Ziemi Leżajskiej (ul. Mickiewicza 20);
    – Punkcie Informacji Turystycznej w Leżajsku (Rynek 38).

W wersji cyfrowej dostępne są na stronie www Starostwa Powiatowego w Leżajsku, w zakładce QUESTY.