Przez 123 lata niepodległość była jedynie słowem wypowiadanym przez Polaków najczęściej szeptem. Słowem, które jak soczewka skupiało ich marzenia o wolności. Do urzeczywistnienia tych marzeń powiodły ich nie tylko wielkie nazwiska przywódców walki o niepodległość, ale również odwaga i determinacja, których narodowi polskiemu nigdy nie brakowało, dzięki czemu 11 listopada 1918 r. niepodległość przestała być tylko słowem. Stała się faktem.
Po ponad stu latach potrzeba wyrażenia radości z powrotu Polski na mapę Europy i świata jest wciąż silna, o czym świadczy aktywne uczestnictwo rodaków w rocznicowych obchodach. Gromadzimy się wspólnie w lokalnych miejscach pamięci i bez względu na wyznawane poglądy oraz różnice, które na co dzień nas dzielą, co do jednego jesteśmy zgodni: niepodległość Polski jest wartością nadrzędną.
Do corocznego celebrowania odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosił swoich mieszkańców również Powiat Leżajski. Rocznicowe obchody zainicjowała msza święta w intencji ojczyzny z udziałem asysty honorowej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów, a także kompanii wojskowej i pożarniczej Jednostki Strzeleckiej 2035 oraz pocztów sztandarowych, podczas której został odśpiewany hymn narodowy. Nabożeństwo koncelebrowali ks. dziekan Marek Cisek, kustosz leżajskiego Sanktuarium o. Klaudiusz Baran oraz o. Jan Szpila, który wygłosił homilię.
Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali pod pomnik ku czci poległych w walkach niepodległościowych, gdzie odczytano Apel Pamięci, a oddział kawalerii oddał salwę honorową. Następnie samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, reprezentacje, szkół oraz organizacji z terenu powiatu i kierownicy jednostek powiatowych złożyli u stóp pomnika wieńce i wiązanki. Ponadto Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Józef Gdański skierowali do mieszkańców okolicznościowe przemówienia.
Po zakończeniu pierwszej części obchodów odbyła się uroczysta defilada, której miejscem docelowym był plac przed Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku, gdzie uczestnicy wydarzenia mogli posilić się grochówką.
Do dalszego świętowania zachęcił mieszkańców powiatu program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Leżajska” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „San” działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku.
Organizatorzy dziękują za pomoc w przygotowaniu obchodów: kustoszowi Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku o. Klaudiuszowi Baranowi, dyrekcji, młodzieży i nauczycielom z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, Miejskiemu Centrum Kultury w Leżajsku, dyrekcji oraz pracownikom Muzeum Ziemi Leżajskiej, dowódcy oraz Strzelcom z Jednostki Strzeleckiej 2035 z Leżajska, dowódcy oraz Orkiestrze i Oddziałowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, komendantowi oraz funkcjonariuszom policji z Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku, komendantowi oraz strażakom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku, harcerzom Hufca Leżajsk, PSS Społem w Leżajsku, HORTINO ZPOW Sp. z o.o. w Leżajsku, Miejskiemu Zakładowi Komunalnemu w Leżajsku oraz pocztom sztandarowym reprezentującym instytucje i organizacje z terenu powiatu.
Galeria zdjęć z wydarzenia na profilu fb Powiatu Leżajskiego.
Informację zamieściła: Natalia Nowicka