Pożegnanie dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Haliny Samko

28 sierpnia 2024

27 lipca, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Leżajsku odbyło się spotkanie związane z przejściem na emeryturę dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku Haliny Samko.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Wicestarosta Lucjan Czenczek, Członek Zarządu Wanda Rakszawska-Stopyra, Sekretarz Powiatu Kazimierz Kryla, Skarbnik Powiatu Jolanta Marciniak, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Aurelia Kryla, wicedyrektorzy ZST: Piotr Foryt, (który od września 2024 będzie pełnił funkcję dyrektora szkoły) oraz Mirosław Szląskiewicz.

Starosta w słowach skierowanych do Haliny Samko wyraził podziw dla jej imponującego dorobku zawodowego oraz osiągnięć, a także podziękował za wieloletnią pracę na rzecz szkoły.

Halina Samko pracę w ZST w Leżajsku rozpoczęła w 1988 r., na stanowisku nauczyciela matematyki, zaś funkcję dyrektora szkoły pełniła od 2009 r. Działania podejmowane przez nią w trakcie piętnastoletniej kadencji na tym stanowisku przyczyniły się do istotnej zmiany wizerunku szkolnictwa zawodowego w powiecie.

Dzięki jej zaangażowaniu w placówce powstało wiele projektów podnoszących poziom kompetencji i umiejętności zawodowych. Znacznie rozbudowana została także baza dydaktyczna. Dzięki nawiązanym przez nią współpracom z pracodawcami i uczelniami wyższymi szkoła dostosowała programy nauczania do potrzeb rynku pracy. Z jej inicjatywy utworzono nowe kierunki kształcenia w ZST, m.in.: technik automatyk, technik programista, technik informatyk i technik robotyk.

W 2015 r. kierowany przez dyrektor Samko Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku otrzymał nagrodę Ministra Gospodarki za promowanie szkolnictwa zawodowego na Podkarpaciu. Jej sukcesy edukacyjno-menedżerskie, doświadczenie i wiedza zostały dostrzeżone również na szczeblu krajowym i zaowocowały powołaniem w 2018 r. do Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. W styczniu 2024 r. ZST w Leżajsku znalazł się w Rankingu Szkół Olimpijskich miesięcznika „Perspektywy”. Ranking ten skupia 200 liceów oraz techników z całej Polski, których uczniowie osiągają sukcesy w olimpiadach i konkursach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Ponadto w maju 2024 r. kapituła Nagrody Przyjaciela Powiatu Leżajskiego przyznała Halinie Samko nagrodę w kategorii Osobowość.