Zamknij mobilną wersję WCAG

Szybciej, wyżej, mocniej. Jan Krauz: życie i sport – nowa wystawa czasowa w MZL

23 maja 2022

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

  • Galeria zdjęć Galeria zdjęć

Wyślij odnośnik

    19 maja w Muzeum Ziemi Leżajskiej odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej „Szybciej, wyżej , mocniej. Jan Krauz: życie i sport” Podczas spotkania wystąpili młodzi artyści: Agata Magiel na saksofonie sopranowym i Wiktor Dudek na saksofonie barytonowym z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Leżajsku, a także uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Leżajsku oraz zawodniczki z Klubu Akademii Gimnastyki i Sportu „Lilia Leżajsk”.

    W wydarzeniu wzięli udział m.in. Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek oraz Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Krzysztof Trębacz.

    Kluczowym punktem w programie spotkania była prelekcja Jana Krauza, który opowiadał o swoim sportowym życiu.

    Jan Krauz urodził się 1 października 1951 r. w Markowej koło Łańcuta. Skończył studia w Krakowie. Jest mieszkańcem gminy Nowa Sarzyna. Od dziecka przejawiał wielki sportowy talent. Pierwszy dyplom sportowy wygrał na boisku w Soninie. Był związany z Klubem Sportowym „Start” w Rzeszowie, Akademickim Związkiem Sportowym w czasach studiów na krakowskiej Akademii Ekonomicznej oraz grał w drużynie piłkarskiej Zakładowego Klubu Sportowego Unia Nowa Sarzyna. Uczestniczył m.in. w Igrzyskach Paraolimpijskich, w Mistrzostwach Inwalidów Świata, Europy i Polski. W sumie 110 razy stawał na podium. W latach 70. i 80. zdobył dziewięć tytułów Mistrza Świata i Europy. Na Paraolimpiadzie w Toronto w 1976 r. zdobył złoty medal w skoku w dal. Cztery lata później w Arnhem zajął pierwsze miejsce w skoku w dal i wzwyż. Był srebrnym medalistą w biegu na 100 i 400 metrów oraz brązowym na 1500 m. Na igrzyskach w Nowym Jorku w 1984 r. zajął pierwsze miejsce w sztafecie 4 razy 400, drugie w skoku w dal oraz trzecie w biegu sztafetowym 4 razy 100 m. Jego najlepszy rezultat to wynik 10,6 sekundy w biegu na 100 m. W tym okresie najlepsi zawodnicy świata wygrywali z wynikami 10,5-10,7 sekund. Wielokrotnie był odznaczany przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu „Medalem za wybitne osiągnięcia sportowe”, w tym dwukrotnie złotym. W plebiscycie codziennej gazety regionalnej „Nowiny”, uzyskał tytuł najlepszego paraolimpijczyka 50-lecia.

    Po części oficjalnej nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy, którego dokonali: Jan Krauz, Wicestarosta Leżajski Lucjan Czenczek, Przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Leżajskiej dr Dariusz Półćwiartek oraz dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński.

    Wystawa będzie czynna do 7 sierpnia 2022 roku.


    Muzeum Ziemi Leżajskiej serdecznie dziękuje dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 2 w Leżajsku za możliwość występu uczennic z tej szkoły oraz zawodniczek z Klubu Akademii Gimnastyki i Sportu w Leżajsku „Lilia Leżajsk”. Podziękowania skierowane są także do Liliany Dziki oraz Kamili Kisielewicz za merytoryczne przygotowanie dziewcząt.

    Placówka składa również podziękowania dyrektorowi Szkoły Muzycznej w Leżajsku Stanisławowi Jaworskiemu za zapewnienie oprawy muzycznej oraz Wiesławowi Wojtasowi za merytoryczne przygotowanie uczniów.

    Muzeum wyraża swą wdzięczność za tak liczne przybycie młodzieży z Zespołu Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku oraz z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku wraz z opiekunami.

    MZL

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka