Zamknij mobilną wersję WCAG

Ukazał się pierwszy w Polsce album młodych cymbalistów z Grodziska Dolnego

3 września 2020

  • Wydrukuj artykuł Wydrukuj artykuł
  • Udostępnij artykuł na FB Udostępnij artykuł na FB

Wyślij odnośnik

    Ukazał się pierwszy w Polsce album młodych cymbalistów z Grodziska Dolnego pt. Cymbały znane i nieznane pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Jest to efekt projektu ARTISTIC realizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego w Rzeszowie. Pierwsza płyta zawiera 21 tradycyjnych utworów ludowych, płyta druga to cykl 14 kompozycji i aranżacji utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych. Nagrania odbywały się w czerwcu w Studiu Koncertowym im. Tadeusza Nalepy Polskiego Radia Rzeszów.

    Płytę można odebrać w Ośrodku Kultury Grodzisko Dolne, tel.: 17 243 61 41, e-mail: gok@grodziskodolne.pl. Egzemplarz jest bezpłatny.

    Album, stworzyli młodzi ludzie związani z Kapela Grodziszczoki i Ośrodkiem Kultury z gminy Grodzisko Dolne. Kapela powstała w połowie lat 60. w roku 1965 z inicjatywy Władysława Dubika – kierownika biblioteki w Grodzisku Dolnym. Od 2014 r. trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z muzyką ludową. Dzisiaj to już kolejne pokolenie muzyków w regionie podtrzymujących tradycję gry na cymbałach. Michał został wtajemniczony w sekrety cymbał przez nieżyjącego już Edwarda Markockiego, jednego z najbardziej zasłużonych cymbalistów w regionie.

    Całkowity koszt zadania: 5820,36 zł, w tym:
    • Ośrodek Kultury: 2.120,36 zł
    • Wpłaty darczyńców: łącznie: 2.900,00 zł
    • Operatorzy finansowi: 800 zł

    Album w składzie:
    Nad albumem pracowali młodzi muzycy: rodzeństwo Rydzik: Michał (28 l.), Agnieszka (22 l.), Aleksandra (16 l.) i Anna (14 l.) oraz Piotr Markocki (25 l.).

    Cymbały znane i nieznane to album, który proponuje zupełnie nowe, unikalne brzmienie współczesnym hitom, klasycznym kompozycjom oraz pieśniom ludowym. W ramach projektu został wydany 2-częściowy album, który ukaże bogactwo i różnorodność tradycyjnych utworów muzycznych granych w Grodzisku Dolnym i okolicach. Album posiada znamiona encyklopedii muzycznej dawnej wsi podkarpackiej w odniesieniu do różnych grup wiekowych oraz sytuacji życia wiejskiego (codziennego oraz świątecznego). Prezentacje albumowe wieńczą tradycyjne utwory ludowe oraz aranżacje utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych znanych wszystkim z list przebojów.

    Album ma ogromną wartość edukacyjną i dokumentacyjną ze względu na przekrojowość prezentowanych utworów. Jego celem jest dokumentacja i promocja muzycznej kultury ludowej, promocja niematerialnego dziedzictwa kulturalnego Podkarpacia, a przede wszystkich zachowanie i zaprezentowanie cymbałów jako instrumentu uniwersalnego – Małgorzata Kilian, koordynator projektu ARTISTIC.

    Na płycie znajduje się łącznie 35 melodii, w tym 21 z repertuaru tradycyjnego (galopki, tramle, krakowiaki, oberki, sztajery) oraz 14 utworów rozrywkowych i popularnych (np. „Despacito” – poniżej w plikach do pobrania) a także aranżacje muzyki klasycznej (np. „Pożegnanie Ojczyzny” M. K. Ogińskiego). Wszystkie utwory wykonane są na cymbałach rzeszowskich – tradycyjnym dla Rzeszowszczyzny instrumencie ludowym. Utwory zawarte na albumie odtwarzają dawną kulturę muzyczną naszego regionu jak również ukazują cymbały jako instrument wszechstronny i posiadający spore możliwości wykonawcze. W świetle wielu nurtów muzycznych i współczesnych wskazanie dobrego kierunku i wzorca ma pierwszorzędne znaczenie dla zachowania tradycji. Album jest ogniwem łączącym tradycję i teraźniejszość oraz stanowi materiał edukacyjny dla współczesnych adeptów muzyki.

    Informacje uzupełniające:
    Wybór nagrań, kierownik artystyczny: Michał Rydzik
    Nagrania i mastering: Polskie Radio Rzeszów
    Producent płyty: Ośrodek Kultury Grodzisko Dolne

    Projekt wpierali:
    • Ośrodek Kultury Grodzisko Dolne – producent płyty
    • Polskie Radio Rzeszów – realizacja i mastering
    • „Farba Films – Kacper Leśniewski” – realizacja filmu promocyjnego
    • Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli. Oddział Muzeum Okręgowego – udostępnienie Muzeum do zrealizowania filmu
    • Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – udostępnienie z archiwum fotografii
    • Wojewódzki Dom Kultury – udostępnienie nagrań muzyków z Spotkań Cymbalistów
    • RARR S.A. – jedna z dwunastu instytucji z ośmiu regionów Europy Środkowej, które w partnerstwie realizują projekt „ARTISTIC”

    Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, GC NOWINY, nowiny24.pl, Pismo Folkowe, FOLK RADIO, Radio Kielce.

    RARR

    Informację zamieściła: Natalia Nowicka

    Pliki do pobrania: