Obok pomocy w zaopatrywaniu SP ZOZ w Leżajsku i DPS-ów na terenie powiatu leżajskiego w niezbędny sprzęt oraz akcesoria ochronne, którą oferują firmy i instytucje, powstały również wspaniałe inicjatywy obywatelskie. Jedną z nich zapoczątkował radny Rady Powiatu Leżajskiego i dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym Roman Matuszek. Wraz z grupą uczniów i absolwentów zrzeszonych w Kole Robotyki oraz nauczycielem informatyki Dominikiem Czyrnym drukują na drukarkach 3D przyłbice ochronne z przeznaczeniem dla medyków, których sytuacja z racji zawodu i związanego z nim ryzyka zakażenia koronawirusem jest obecnie najtrudniejsza. Sprzęt ochronny trafił do leżajskiego szpitala, DPS-ów oraz lekarzy rodzinnych z terenu powiatu. Do tej pory do adresatów trafiło ponad 500 sztuk gotowych do użycia przyłbic ochronnych. Akcesoria te przekazywane są nieodpłatnie.
Jedna drukarka 3D jest w stanie wydrukować tylko od 10 do 14 przyłbic na dobę, więc poza drukarkami będącymi w posiadaniu szkoły oraz prywatnie uczniów, szkoła ma do dyspozycji dwie drukarki 3D wypożyczone od Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, dzięki uprzejmości dyrektor szkoły Haliny Samko. Jednocześnie szkołę wspierają w wydruku 3D dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 w Leżajsku Maciej Polański oraz pracownicy Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Wydrukowanie przyłbic nie byłoby możliwe bez filamentu, czyli specjalnego tworzywa stosowanego do drukarek 3D. Znaczną część filamentu ufundowała Szkółka Roślin Ozdobnych Dąbek z Giedlarowej. Drukowanie przyłbic to niejedyna inicjatywa szkoły, bowiem jej pracownicy szyją także maseczki ochronne w ramach akcji gminnej. Co ciekawe, większość pracowników szkoły w obecnym czasie rozpoczęło swoją przygodę z maszyną do szycia.
Obecnie szkoła dołączyła do akcji #DrukujemyDlaMedyków, charytatywnego przedsięwzięcia skupiającego firmy i indywidualnych wolontariuszy, mającego na celu produkcję przyłbic dla służb medycznych, co pozwoliło na dostęp do szybek przyłbic.
Informację zamieściła: Natalia Nowicka