Wakacyjne warsztaty dla dzieci w Muzeum Ziemi Leżajskiej dobiegły końca

29 sierpnia 2024

W Muzeum Ziemi Leżajskiej dobiegł końca cykl wakacyjnych warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci. Podczas tych spotkań dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych, manualnych, kulinarnych, terenowych oraz oczywiście nie zabrakło także odwiedzenia poszczególnych wystaw Muzeum Ziemi Leżajskiej. Ponadto na zajęciach dzieci chętnie uczestniczyły w grach i zabawach integrujących grupę.

Wakacyjne zajęcia goście muzeum rozpoczęli od warsztatów dotyczących wprowadzenia w klimat wakacji pn. „Co w trawie piszczy?”. Dzieci poznały owady i zwierzątka, które mieszkają na łące i w trawie. W czasie ich trwania każdy z uczestników wykonał zwierzątko z papieru np.: ślimaka, biedronkę, pszczołę, motyla, mrówkę, pająka, które następnie ozdobił kolorowymi dodatkami. Dzięki temu przed placówką udało się stworzyć wakacyjną „zaczarowaną” łąkę.

Nie zabrakło zajęć artystycznych. Na warsztatach pt. „Kolorowy witraż” uczestnicy poznali definicję witrażu i technikę  jego wykonania. Dzięki tym zajęciom dzieci rozwijały własną wyobraźnię i umiejętności manualne. Same wykonywały takie arcydzieła wyklejając je z papieru i kolorowej bibuły. Na końcu warsztatów przygotowane witraże przyozdobiły muzealne okna.

W ramach gry terenowej „Muzealny detektyw” na dzieci czekały zadania i zagadki godne prawdziwych poszukiwaczy przygód. Ponadto w tym dniu dzieci miały możliwość spotkać się z policjantami z Komendy Powiatowej w Leżajsku. Nie lada atrakcją dla wszystkich obecnych był towarzyszący policyjny pies „Dżina”.

W ramach edukacyjnej muzealnej uczestnicy półkolonii zostali zapoznani z istotną rolą witamin w organizmie człowieka podczas przygotowanych warsztatów zatytułowanych „Zdrowie na patyku”. Podczas powyższych zajęć dowiedziały się, jak łatwo i szybko stworzyć pyszną i zdrową przekąskę, z mnóstwem witamin. Każde z dzieci na warsztatach wykonało swój owocowo-warzywny szaszłyk.

Nie zabrakło warsztatów edukacyjnych poświęconych tak ważnemu zagadnieniu, jakim jest recykling, który w dzisiejszym świeci ma ogromne znaczenie. Dlatego też na zajęciach pn.  „W świecie recyklingu” dzieci zostały zapoznane z tematyką segregacji odpadów i wtórnego wykorzystania opakowań. Warsztaty miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej  oraz kształtowanie  dobrych nawyków wśród najmłodszych i ich rodzin. Na zajęciach dzieci w samodzielny sposób wykonały ekologiczną doniczkę i zasadziły w niej roślinę.

Muzeum Ziemi Leżajskiej dziękuje wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony wakacyjny czas i zachęca do odwiedzania strony internetowej www.muzeum-lezajsk.pl gdzie na bieżąco informuje o wszystkich wydarzeniach.

MZL