Zakończono remont elewacji i piwnic budynku głównego Muzeum Ziemi Leżajskiej

15 października 2024

26 września br. po blisko półrocznych pracach zakończony został remont elewacji i piwnic zabytkowego budynku dawnego Dworu Starościńskiego.

Roboty budowlane związane były z przywróceniem właściwego wyglądu wizualnego budynku, który jest wizytówką naszego powiatu, ale przede wszystkim miały na celu zabezpieczyć go przed degradacją. Odnowione zostały ściany, balustrady, posadzki kamienne, cokoły, stolarka okienna i drzwiowa, wyremontowane zostały lukarny – okna dachowe, odnowione zostały pokrycia dachowe z dachówki wraz z jej impregnacją.

Ponadto odrestaurowano dwukondygnacyjne piwnice. W piwnicy dolnej planowane są organizacje wystaw czasowych lub utworzenie kolejnej wystawy stałej. Dlatego też piwnica ta w przyszłości udostępniona zostanie zwiedzającym.

Muzeum Ziemi Leżajskiej już od końca 2021 roku posiadało niezbędny projekt budowlany oraz wszelkie pozwolenia na budowę tj.: wydane przez Starostę Leżajskiego oraz Podkarpackiego Konserwatora Zbytków. Środki finansowe pozyskane zostały w wyniku złożonego przez Powiat Leżajski wniosku do II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – blisko pół miliona złotych na remont elewacji i piwnic zabytkowego budynku dawnego Dworu Starościńskiego. Dodatkowo wkład własny zapewniony został przez organizatora tj. Powiat Leżajski.

Łączny koszt inwestycji osiągnął 574.100,00 zł.

Wykonawcą robót była firma “DARMIS” Dariusz Misiukanis z siedzibą w Warszawie.

MZL