Zarząd Powiatu Leżajskiego podpisał umowy z PFRON na dofinansowanie kolejnych projektów

17 lipca 2024

Pod koniec grudnia ubiegłego roku do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Leżajsku wpłynęło zaproszenie do uczestnictwa w programie PFRON pn. „Program wyrównywania różnic między regionami III”. W styczniu na mocy oświadczenia złożonego w oddziale PFRON w Rzeszowie Powiat Leżajski przystąpił do realizacji programu w 2024 r. Jego celem jest wyrównywanie szans oraz zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących regiony słabiej rozwinięte gospodarczo i społecznie. W ramach programu PFRON przyznaje dofinansowania m.in. na likwidację barier architektonicznych w urzędach, placówkach edukacyjnych oraz likwidację barier transportowych.

Powiat Leżajski uczestniczy w programie już po raz kolejny. 12 lipca w siedzibie podkarpackiego oddziału PFRON w Rzeszowie odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie projektów zgłoszonych do programu przez samorząd w bieżącym roku. Powiat Leżajski reprezentowali Starosta Leżajski Zdzisław Leśko, Członek Zarządu Powiatu Leżajskiego Wanda Rakszawska-Stopyra oraz Skarbnik Powiatu Leżajskiego Jolanta Marciniak.

Tym razem dofinansowanie otrzymały trzy projekty:
    – Sprawny i bezpieczny dojazd – zakup samochodu dziewięcioosobowego przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich dla Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych w Grodzisku Dolnym – kwota dofinansowania projektu ze środków PFRON wynosi 144 000 zł;
    – Zakup dziewięcioosobowego busa dla wychowanków SOSW im. św. Jana Pawła II w Leżajsku przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich – kwota dofinansowania to również 144 000 zł.
    – Modernizacja sposobu zasilania w energię elektryczną budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział Leżajsk – montaż instalacji fotowoltaicznej i zakup wyposażenia – dofinansowanie opiewa na kwotę 174 927,76 zł.

W przypadku pierwszego i drugiego projektu maksymalny procentowy udział środków PFRON w kosztach realizacji to 85%, zaś w projekcie trzecim udział ten wynosi 80%. Pozostała różnica procentowa to wkład własny beneficjentów.